Trwa ładowanie...
oprac. Damian Słomski
18-12-2015 14:43

Jen najmocniejszą walutą. Prezes Kuroda jak Obi-Wan Kenobi

Za nami bardzo ważne decyzje banku centralnego Japonii.

Jen najmocniejszą walutą. Prezes Kuroda jak Obi-Wan KenobiFot: bfishadow / Flickr (CC BY 2.0)
d3f16tq
d3f16tq

Bank Japonii zdecydował się wpompować jeszcze więcej pieniędzy w gigantycznie zadłużoną gospodarkę. Inwestorzy mieli jednak apetyty na większe działania. W związku z tym obserwowaliśmy wyraźne umocnienie jena względem głównych walut, także do naszej. Od początku roku polski złoty stracił już 10 proc.

W nocy z czwartku na piątek Bank Japonii (odpowiednik naszego NBP) utrzymał w mocy comiesięczny skup obligacji na poziomie 80 bilionów jenów rocznie. Dodatkowo zapowiedział, że przeznaczy 300 mld jenów rocznie na fundusze ETF, inwestujące w spółki o wysokich nakładach kapitałowych. To oznacza dalsze pompowanie gigantycznych pieniędzy w pogrążoną w problemach finansowych gospodarkę (Japonia ma najwyższy dług publiczny na świecie - wynosi około 230 proc. PKB).

Szef banku Haruhiko Kuroda zapowiedział w piątek, że na przełomie 2016/2017 roku inflacja dotrze do celu w wysokości 2 proc. Jego zdaniem, widać postępujące odbicie gospodarcze w Japonii. Na konferencji prezes podkreślił także, że dzisiejsze decyzje nie są dodatkowym "luzowaniem polityki monetarnej", a tego właśnie oczekują inwestorzy.

d3f16tq

- Prezes Kuroda na konferencji prasowej potęgował rozczarowanie i chciał być niczym Obi-Wan Kenobi z czwartej części Gwiezdnych Wojen, starając się wmówić dziennikarzom, że dzisiejsza decyzja nie jest luzowaniem, tak jakby nie chciał osłabić rynkowych oczekiwań - komentuje analityk TMS Brokers. - Inwestorzy mają jednak silniejsze umysły niż szturmowcy imperium, co tłumaczy późniejsze umocnienie jena względem dolara.

Obserwuj bieżące notowania dolara wyrażonego w japońskich jenach

Optymistyczne podejście prezesa Banku Japonii do oceny sytuacji gospodarczej kraju przyczynia się do na tyle znaczącego umocnienia jena, że okazuje się on najsilniejszą walutą w koszyku krajów z grupy G10.

Jen japoński umacnia się także wobec złotego. Za 100 jenów trzeba było w piątek zapłacić około 3,25 zł. Jest on zresztą wyjątkowo mocny od początku tego roku. Zyskał w tym czasie już blisko 10 proc.

Notowania jena na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

d3f16tq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f16tq