Jest chętny na chemię?

Resort skarbu liczy na to, że ostateczna oferta niemieckiej grupy spółek chemicznych PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn będzie na tyle dobra, by osiągnąć porozumienie - powiedział w środę wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Jest chętny na chemię?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

31.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 17:05

Pod koniec marca Nafta Polska przedłużyła do 12 kwietnia wyłączność negocjacyjną dla PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn.

Zakłady te oraz spółka Ciech wchodzą w skład tzw. pierwszej grupy chemicznej, którą MSP chce sprywatyzować w tym roku. Nafta Polska, odpowiedzialna za proces prywatyzacji tych spółek, prowadziła od 4 lutego br. do 22 marca z PCC wyłączne negocjacje w sprawie sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Przedmiotem negocjacji były głównie cena za akcje, struktura transakcji oraz warunki umów sprzedaży akcji.

Prywatyzacja Ciechu, w którym uczestniczy trzech inwestorów, ma być kontynuowana po osiągnięciu porozumienia spółki z bankami o finansowaniu grupy.

- Między Ciechem a bankami toczą się negocjacje dotyczące kilku punktów. Ciągle nie ma porozumienia. Banki dyskutują o tym na swoich komitetach kredytowych. Liczymy na to, że po świętach będziemy mieć umowę, a to oznacza powrót do kwestii prywatyzacji, czyli ponowienia ofert w sprawie Ciechu - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu.

Pod koniec lutego prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że grupa uzgodniła z bankami warunki restrukturyzacji zadłużenia sięgającego 1,2 mld zł, ale jeszcze czeka na zatwierdzenie porozumienia przez komitety kredytowe banków.

W połowie grudnia 2009 r. do Nafty Polskiej wpłynęły oferty na zakup akcji wszystkich trzech spółek, wchodzących w skład pierwszej grupy chemicznej. Resort skarbu nie podał żadnych szczegółów, nawet informacji o tym, ile ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Źródło artykułu:PAP
azotykędzierzynprywatyzacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)