Trwa ładowanie...

Jeździsz samochodem firmowym? Zapłacisz podatek "po nowemu"

MG nie wprowadza nowego podatku za jazdę samochodem firmowym w celach prywatnych. Resort proponuje nowy, prostszy sposób rozliczenia istniejącego już podatku. Rozwiązanie to byłoby tańsze dla przedsiębiorcy i pracownika oraz korzystne dla fiskusa. MG chce wprowadzić ryczałt w określonej, stałej, ale przede wszystkim niskiej kwocie.

Jeździsz samochodem firmowym? Zapłacisz podatek "po nowemu"Źródło: Jupiterimages
d1p5ix7
d1p5ix7

Dziś kwestia rozliczania podatkowego takich świadczeń jest regulowana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie ogólnych przepisów. Na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a pkt 4 ustawy o PIT organy skarbowe przyjmują, że podstawa opodatkowania powinna wynosić tyle, ile kosztuje wynajem takiego samego pojazdu w wypożyczalni samochodów. Jest to, zdaniem Ministerstwa Gospodarki, skrajnie niekorzystne i dla pracownika, i dla przedsiębiorcy. Sytuacja ta w efekcie nie przynosi żadnego pożytku także budżetowi państwa.

Obecnie trwa dyskusja o wysokości proponowanego przez MG ryczałtu, zastępującego dotychczasowe skomplikowane wyliczenia. Ministerstwo Gospodarki chce ustalenia niskiej opłaty oraz wskazania już na etapie założeń mechanizmu prowadzącego do jej ustalenia. Z kolei Ministerstwo Finansów uważa, że deklarowanie mechanizmów ustalania ryczałtu na etapie założeń jest przedwczesne.

Celem MG jest uproszczenie rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorców.

d1p5ix7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p5ix7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj