Trwa ładowanie...

Jezioro i wyspa wystawione na sprzedaż

Jezioro Małe z przyległym terenem wystawiła na sprzedaż podopolska gmina Turawa. Miasto Brzeg chce z kolei zbyć działki na niewielkiej Wyspie Jeżynowej na Odrze. Zdaniem samorządów miejsca te nadają się np. na aquapark lub bazy rekreacyjno-sportowe.

Jezioro i wyspa wystawione na sprzedażŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d1joi6b
d1joi6b

Gmina Turawa wystawiła na sprzedaż Jezioro Małe wraz z przylegającym do niego terenem, czyli obrzeżem i lasem będącym częścią kompleksu lasów stobrawsko-turawskich. Nieruchomość obejmuje w sumie cztery działki o łącznej powierzchni ponad 11 ha. Zgodnie z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie mogą być m.in. świadczone usługi z zakresu turystyki oraz sportu i rekreacji.

- Można tam wybudować np. aquapark. Powstała nawet koncepcja zagospodarowania, w której jezioro było wkomponowane właśnie w taki ośrodek - poinformował zastępca wójta Turawy Sławomir Kubicki.

Cena wywoławcza jeziora i otaczającego go lasu to 1,6 mln zł. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty 10 września, a do 5 września chętni muszą złożyć stosowne oświadczenie i wpłacić wadium.

To już drugi przetarg ustny, który ogłosiła na ten teren gmina. Poprzedni odbył się pod koniec marca tego roku. Nie znaleźli się jednak chętni, by jezioro i kawałek lasu kupić.

d1joi6b

- Mieliśmy jednego, poważnie zainteresowanego tym terenem inwestora z Niemiec. Ostatecznie jednak wycofał się, bo nie wiadomo, czy w nowym okresie programowania UE będzie możliwość pozyskiwania dofinansowania na inwestycje typu aquapark - powiedział Kubicki.

Cena wywoławcza przy poprzednim przetargu wynosiła nieco ponad 1,8 mln zł. Mimo obniżki zainteresowania jeziorem i terenem wokół niego nadal nie ma. - Niestety nie odebrałem dotychczas w tej sprawie żadnego telefonu. Na rynku jest zastój, zarówno na takie większe tereny, jak i na mniejsze, które sprzedajemy w okolicy - powiedział PAP inspektor ds. obrotu nieruchomościami w urzędzie gminy Turawa Dariusz Jantos.

Miasto Brzeg natomiast ponownie będzie próbowało sprzedać dwie działki o łącznej powierzchni 98 arów na niewielkiej Wyspie Jeżynowej. Poprzednio nieruchomości, które stanowią większą część tej wyspy, próbowano sprzedać w 2010 r.

Wyspa Jeżynowa położona jest zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta. Znajdują się na nich niezamieszkałe od powodzi z 1997 r., zniszczone gminne budynki mieszkalne. Wyspa połączona jest z miastem metalowym mostem. Według planu zagospodarowania teren ten przeznaczony jest pod usługi sportowe i rekreacyjne.

d1joi6b

- Mogłaby tam np. powstać przeszklona restauracja na palach z letnim ogródkiem. Widok z niej byłby naprawdę piękny - podał przykład burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.

Przetarg na sprzedaż działek na Wyspie Jeżynowej zdaniem zastępcy burmistrza Brzegu Barbary Iwanowiec może zostać ogłoszony pod koniec tego roku lub na początku następnego. "Termin zależy od tego, czy wycena działek robiona na potrzeby poprzedniego przetargu będzie aktualna. Ocenia to obecnie rzeczoznawcza" - powiedziała PAP Iwanowiec.

Miasto Brzeg chciało przy poprzednim przetargu sprzedać działki na Wyspie Jeżynowej za ok. 800 tys. zł.

d1joi6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1joi6b