Trwa ładowanie...
d4732xz

Jourova: konieczność wypracowania porozumienia z USA ws. ochrony danych

Pracując nad umową dot. transferu danych między UE a USA należy mieć na uwadze ochronę prywatności obywateli, a także stworzenie warunków do działania podmiotów gospodarczych - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.
Share
d4732xz

"Nasi obywatele oczekują od nas, że będziemy chronić ich prawa, ich prywatność. Natomiast przedsiębiorcy potrzebują ujednoliconych i długotrwałych regulacji, które będą dawać dobre sygnały do innowacji w cyfrowych gospodarkach. To wszystko jest potrzebne, aby zdobyć zaufanie w internecie. To wyzwanie, przed jakim stajemy po obu stronach Atlantyku" - mówiła Jourova podczas odbywającej się w Brukseli konferencji "Cyfrowe wartości: dla postępu technologicznego i ochrony podstawowych praw".

Odnosząc się do współpracy z władzami USA komisarz UE ds. sprawiedliwości wyraziła nadzieję, że Waszyngton podejmie wysiłki nad dalszym wzmacnianiem ochrony prywatnych danych użytkowników internetu. Jej zdaniem jest to kluczowe w budowaniu zaufania w sprawie transatlantyckiej wymiany danych. Przypomniała, że w ramach UE przyjęto rozwiązania, które zwiększają ochronę obywateli, biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego świata.

Jourova odniosła się do wypracowanego przez KE i Radę UE w grudniu 2015 roku kompromisu w sprawie pakietu prawnego, który reguluje ochronę danych i prywatności użytkowników internetu. Zdaniem ekspertów nowe regulacje pociągają za sobą zwiększenie ochrony prywatności i ochrony danych 500-milionowego rynku użytkowników internetu w UE, zmuszając wielkie korporacje do dostosowania się do rygorystycznych norm unijnych.

d4732xz

Przepisy mają wejść w życie za dwa lata. Zdaniem komisarz ds. sprawiedliwości pomoże to rządom i podmiotom gospodarczym przygotować się na wdrożenie wszystkich zapisów w życie. Ten czas posłuży także do podniesienia świadomości europejskich użytkowników internetu.

"Kiedy dane osobowe są transferowane, wtedy ich ochrona powinna podążać razem z nimi w ramach odpowiedniego systemu" - powiedziała unijna komisarz ds. sprawiedliwości, wskazując podstawowy cel, jaki UE chce osiągnąć z amerykańskimi partnerami ws. transferu danych.

Podobnego zdania jest szef działu prawnego i korporacyjnego w Microsoft Brad Smith. W swoim wystąpieniu na konferencji zwrócił uwagę, że negocjacje na linii UE-USA ws. transferu danych "są zbyt ważne, aby mogły zakończyć się porażką". Przedstawiciel amerykańskiego koncernu zwrócił uwagę, że kwestia ochrony danych użytkowników światowej sieci ma związek z jej ogromnym rozwojem, a także postępem technologicznym. Dodał, że obecnie całe nasze życie i rzeczywistość zaczyna mieć odbicie w internecie.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że internet uczynił świat mniejszym. () Dlatego należy zrozumieć, że świat nie będzie bezpieczny bez cyberbezpieczeństwa" - podkreślił Smith. W związku z tym pojawiła się konieczność uregulowania wielu zasad dotyczących funkcjonowania sieci, w tym ochrony danych użytkowników. Aby móc to robić, potrzeba zaufania dla internetu i technologii - podkreślił.

d4732xz

"Jeżeli chcemy dostarczać technologii, która ma służyć światu, musimy wpierw zdobyć jego zaufanie. Musimy mieć pewność, że ludzie korzystający z rozwiązań chmurowych będą mieli do nich zaufanie. Musimy tego dokonać mimo wzburzonego morza, po którym nawigujemy" - ocenił Smith. Podkreślił, że pracując nad nowym porozumieniem strony będą szukać równowagi między poszanowaniem dla suwerenności państw, jednostek, a także nad zachowaniem zasad wolnego rynku.

Jednym z głównych zasad opracowywanego porozumienia musi być jego przejrzystość - dodał.

"Czym większą świadomość mają ludzie na temat wykorzystania danych, tym więcej możemy podjąć zdecydowanych kroków na drodze do budowania zaufania" - podkreślił Smith.

W związku z tym jednym z kluczowych zadań jakie stoją przed rządami i firmami technologicznymi w 2016 roku jest opracowanie nowej wersji porozumienia Safe Harbor, które uwzględni równowagę między ochroną informacji a publicznym bezpieczeństwem i ochroną państw. Przypomniał, że rozmowy odbywają się w cieniu ostatnich ataków terrorystycznych, do których doszło m.in. we Francji i w USA.

d4732xz

Podsumowując, Smith podkreślił, że prawo musi nadążać za postępem technologicznym. Światowi przywódcy muszą reagować na zmieniającą się sytuację na świecie, gdzie internet zaczyna odgrywać kluczową rolę - dodał, wyrażając zadowolenie z faktu, że w ostateczne zdanie na temat porozumienia będzie należeć do polityków, którzy przecież zostali wybrani w demokratycznych wyborach.

Ogłoszony 6 października 2015 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie tzw. Bezpiecznej Przystani - Safe Harbor (wyrok w sprawie M. Schremsa, C-362/14). Wskutek tego działający od 2000 r. program, będący odpowiedzią na problemy związane z transatlantycką wymianą danych osobowych, przestał obowiązywać. Jednak do 31 stycznia trwa tak zwany okres przejściowy, który ma być wykorzystany na osiągnięcie nowego porozumienia.

Konferencję "Cyfrowe wartości: dla postępu technologicznego i ochrony podstawowych praw" zorganizował think tank Carnegie Europe i Microsoft.

Z Brukseli Łukasz Marciniak (PAP)

Więcej w serwisie PAP Technologie

d4732xz

Podziel się opinią

Share
d4732xz
d4732xz