Trwa ładowanie...
zus
20-02-2007 09:55

Kalata: tylko ZUS właściwy do wypłaty pieniędzy z OFE

Minister pracy i polityki społecznej Anna
Kalata podtrzymuje swoje stanowisko, że ZUS jest właściwą
instytucją do wypłaty pieniędzy zgromadzonych w Otwartych
Funduszach Emerytalnych (OFE), czyli w tzw. II filarze systemu
ubezpieczeń społecznych.

Kalata: tylko ZUS właściwy do wypłaty pieniędzy z OFEŹródło: WP.PL
d1okhhq
d1okhhq

_ ZUS jest instytucją bezpieczną, pewną, tanią i efektywną _ - powiedziała Kalata w TVP1. Dodała, że będzie przedstawiać premierowi i rządowi swoje racje. Według niej, ustawa określająca zasady wypłaty emerytur z tzw. II filara powinna zostać uchwalona do końca roku. Spodziewa się zatem, że w drugiej połowie roku parlament będzie już pracował nad tą sprawą.

Wypłaty emerytur ze zreformowanego systemu emerytalnego powinny zacząć się w 2009 roku. Resort pracy proponuje, by wypłatami z tzw. II filara zajął się ZUS. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że ZUS nie może się tym zajmować, bo byłoby to złamanie zasad reformy emerytalnej.

Kalata podkreśliła, że w tej sprawie możliwy jest kompromis. Na przykład - mówiła - można rozważyć, by w chwili, gdy ZUS zacznie odpowiadać za naprawdę duże pieniądze, włączyć do wypłat także firmy zewnętrzne. Chodzi - wyjaśniła - o firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu kapitałem. Przy czym - jak mówiła - taka sytuacja mogłaby mieć miejsce ok. 2020 roku - wtedy dopiero do ZUS - jeśli odpowiadałby za wypłatę świadczeń z II filara - trafiłyby kwoty rzędu 10 - 15 mld zł.

Podkreśliła, że pieniądze gromadzone w OFE nie od razu trafią do ZUS. W 2009 roku będzie to 67 mln zł, dopiero w 2014 będzie to 2 mld 800 mln zł - przypomniała.

d1okhhq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okhhq