Trwa ładowanie...
d2wo7nw

Kamery pokażą podnoszenie dachu na modernizowanym Stadionie Śląskim

Na modernizowanym Stadionie Śląskim w Chorzowie zainstalowano dwie kamery, dzięki którym w internecie można obserwować plac budowy. Wkrótce rozpocznie się na nim skomplikowana operacja "big lift", czyli podnoszenie ważącej ponad 800 ton konstrukcji dachu na koronę obiektu.

Share
d2wo7nw

Obecnie kamery pokazują ostatnie przygotowania do montażu układu linowego, łączników pierścienia rozciąganego oraz wyregulowania układu lin obwodowych i radialnych.

Według służb prasowych marszałka woj. śląskiego najprawdopodobniej za dwa, trzy dni cała konstrukcja, centymetr po centymetrze, będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na koronę stadionu, 28 metrów w górę. Operacja potrwa blisko dwa tygodnie.

Obraz z kamer pokazywany jest na stronie internetowej Województwa Śląskiego. Można na niej zobaczyć zdjęcia z placu budowy, aktualizowane co trzy minuty. Po zakończeniu podnoszenia dachu zarejestrowane obrazy zostaną złożone w film pokazujący całą operację w przyspieszonym tempie.

d2wo7nw

Konstrukcja linowa zadaszenia Stadionu Śląskiego składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 43 tys. m kw.

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

Na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem. Po awarii prace zmierzające do wznowienia budowy przyspieszyły w drugiej połowie 2013 r.

Budowę kontynuuje obecnie niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik. Wartość jej prac to 70 mln zł netto (84 mln zł brutto).

Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2016 r.

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw