Kanadyjczycy coraz później przechodzą na emeryturę

Kanadyjczycy coraz bardziej odsuwają w czasie przejście na emeryturę. Dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie mogą przyjąć, że przestaną pracować w wieku 66 lat - podał kanadyjski urząd statystyczny. Obecnie statystyczny Kanadyjczyk kończy pracę, mając 62 lata.

23.02.2012 | aktual.: 23.02.2012 15:27

Wiek emerytalny wynosi dla kobiet i dla mężczyzn 65 lat, choć możliwe jest wcześniejsze przejście na emeryturę. Od połowy lat 90-tych widoczny jest trend wydłużania czasu pracy. Obecnie ze statystyk wynika, że statystyczny 50-latek będzie pracował jeszcze 16 lat, podczas gdy w połowie lat 90-ych spodziewany czas pracy był o 3,5 roku krótszy.

Wydłużanie czasu aktywności zawodowej widoczne jest w statystykach zatrudnienia. W grupie wiekowej powyżej 55 lat stopa zatrudnienia wynosi obecnie 34 proc., podczas gdy 15 lat temu było to 22 proc.

Ponieważ jednak w Kanadzie rośnie długość życia, późniejsze przechodzenie na emeryturę nie oznacza krótszego czasu korzystania z emerytury. Dla kobiet szacowany czas spędzony na emeryturze wynosił 20,6 roku w 1996, zaś obecnie jest podobny, mimo późniejszego momentu zakończenia aktywności zawodowej, i wynosi 19 lat. Dla mężczyzn w 1994 r. spodziewany czas na emeryturze wynosił 15,4 roku, a obecnie - 15 lat.

Poddany niedawno modyfikacjom kanadyjski system emerytalny silniej niż poprzednio premiuje późniejsze przechodzenie na emeryturę. Kanadyjczycy, jeśli nie mają swoich prywatnych planów i oszczędności emerytalnych, otrzymują emeryturę tylko z rządowych - pierwszego i drugiego filaru.

W drugim, Canada Pension Plan (CPP), emeryturę otrzymuje się od 65. roku życia, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Można jednak wstrzymać się z wnioskiem aż do 70. roku życia - takie przedłużenie oznacza, że wielkość przyszłej emerytury będzie dodatkowo rosła. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, ten wzrost będzie większy niż poprzednio (wzrost z 0,5 proc. za każdy miesiąc dodatkowo przepracowany do 0,7 proc. w 2013 r.).

Jak wyliczały kanadyjskie media, korzyści będą odczuwalne, bo osoba przechodząca na emeryturę w wieku 70 lat, a nie 65, będzie miała o 42 proc. wyższe świadczenie z CPP. Przy tym rozpoczęcie wypłat nie oznacza, że ubezpieczony nie może pracować. Może pracować i zgodnie z tegorocznymi zmianami może dopłacać do CPP, zwiększając przyszłą emeryturę.

Pracę osób w wieku przekraczającym wiek emerytalny widać na co dzień. W supermarkecie, gdzie korespondentka PAP robi zakupy, jedna z kasjerek ma ok. 70 lat; w jednym z torontońskich muzeów bilety sprzedawała nobliwa pani, która przyznała się do przekroczonych 80 lat.

Część osób w wieku poemerytalnym pracuje dłużej, bo ze względów finansowych musi, ale część - co podkreślają kanadyjskie media - dlatego, że chce.

Z Toronto Anna Lach

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)