Trwa ładowanie...
waluty

Kantory hulają w sieci bez żadnego nadzoru

Kantory działające w internecie obracają grubymi milionami bez nadzoru ze strony instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo finansowe w naszym kraju: NBP i KNF - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Kantory hulają w sieci bez żadnego nadzoru
Fot: AFP/FAROOQ NAEEM
d1jnkia

- A przecież ryzyko takich transakcji jest bardzo wysokie - mówi Paweł Majtkowski z Expandera. Porównuje te kantory do punktów kasowych, które pośredniczyły w opłacaniu rachunków. - Dopiero kiedy kilka z nich upadło, a klienci zostali z długami w gazowniach czy w wodociągach, zaczęto dyskutować o nadzorze nad tym rynkiem - mówi Majtkowski.

Teraz problem może być o wiele większy, bo klienci mają do spłacenia wyższe rachunki niż za prąd czy telefon. Wymiana walut w sieci to coraz większa część rynku finansowego. A obroty największych kantorów internetowych sięgają nawet kilku milionów złotych dziennie.

Choć Narodowy Bank Polski nadzoruje tradycyjne kantory, to twierdzi, że nadzór nad tymi w sieci nie należy do jego kompetencji. I odsyła do wchodzącej dziś w życie ustawy o usługach płatniczych.

d1jnkia

Co na to Komisja Nadzoru Finansowego? - Ustawa wprowadza nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, a nadzór nad kantorami to obowiązek NBP - mówi Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF. A przedstawiciele resortu finansów dodają: "w tym przypadku podmiot świadczący usługę wymiany walut nie wykonuje usługi płatniczej i ta działalność nie podlega reżimowi ustawy o usługach płatniczych".

d1jnkia

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jnkia
d1jnkia