Trwa ładowanie...
d2kyksq

Kapica: od przyszłego roku - jedno okienko dla rozliczeń celnych

W przyszłym roku powinno ruszyć jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych - poinformował PAP wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica.
Share
d2kyksq

MF przygotowało projekt nowelizacji m.in. ustawy o Służbie Celnej. "Planujemy zmianę rozliczeń finansowo-księgowych w Służbie Celnej, co będzie prowadzić do utworzenia tzw. jednego okienka dla firm rozliczających się ze Służbą Celną. Zamiast regulować zobowiązania na rachunek poszczególnych izb celnych, w zależności od miejsca dokonywania operacji, firmy będą wpłacać należności na jeden rachunek Służby Celnej" - powiedział Kapica. Przedsiębiorcy nie będą musieli się zastanawiać, który rachunek będzie właściwy dla danej należności, bowiem będzie tylko jeden.

Zmiana ma być elementem planowanej centralizacji rozliczeń w Służbie Celnej. Zamiarem resortu finansów jest stworzenie jednego centrum finansowo-księgowego. Funkcjonariusze Służby Celnej zajmujący się obecnie rozliczeniami np. w Olsztynie, Białymstoku czy Przemyślu, zostaną przesunięci do podstawowych zadań celnych, np. na granicę czy do obsługi przedsiębiorstw.

"Ciągle mamy niezbyt prawidłowy, w stosunku do obciążenia pracą, rozkład etatów i ludzi. Na zachodzie Polski mamy nadwyżkę etatów, a na wschodzie mamy większe potrzeby. Chcemy przesunąć zadania centralne tam, gdzie mamy nadwyżki, a ludzi tam, gdzie mamy potrzeby. Rozliczenia dla całej Służby Celnej będą prowadzone w Nowym Targu, gdzie mamy nadwyżkę pracowników i odpowiednią infrastrukturę. To rozwiązanie łagodniejsze niż przenoszenie ludzi, poza tym nie trzeba będzie tworzyć nowych etatów w miejscach, gdzie byłyby one potrzebne" - powiedział.

d2kyksq

Jednocześnie resort planuje zbudowanie w Szczecinie tzw. centrum obsługi wierzyciela. Będzie się ono zajmowało zarządzaniem wszystkich zaległych należności celnych i upominaniem dłużników. "Dziś jest to robione w 16 miejscach, a będzie w jednym. Przecież kontakt telefoniczny czy listowny z dłużnikami może być prowadzony z jednego miejsca" - wyjaśnił wiceminister.

Jego zdaniem automatyzacja niektórych procesów w Służbie Celnej pozwoli na waloryzację zamrożonych w 2009 r. wynagrodzeń celników. "Zgodnie z polityką rządu ograniczamy zatrudnienie, nie zmieniając funduszu płac. Oznacza to, że urzędników będzie mniej, ale będą lepiej wynagradzani. Zmniejszenie liczby etatów będzie wynikało z naturalnych odejść, a nie zwolnień" - powiedział Kapica.

Służbę Celną czeka więcej zmian. Jedną z nich jest możliwość kierowania celników pracujących na granicach na badania wariograficzne, czyli za pomocą wykrywacza kłamstw. "Już obecna ustawa pozwala kierować na wariograf funkcjonariuszy Służby Celnej pracujących np. w wydziałach do zwalczania przestępczości, grupach mobilnych bądź prowadzących obserwację po cywilnemu. To standardowa procedura przy naborze do komórek realizujących działania niejawne" - poinformował. Dodał, że w innych służbach, np. w Straży Granicznej, procedury takie są stosowane wobec wszystkich funkcjonariuszy.

Zdaniem Kapicy celnicy z oddziałów granicznych są narażeni na zarzuty o korupcję, więc możliwość poddania ich badaniom wariograficznym zapewni im wiarygodność.

d2kyksq

Do ustawy o Służbie Celnej wprowadzona zostanie - na wzór innych służb mundurowych - zmiana dotycząca rozliczeń zwolnień chorobowych. Zamiast świadczenia chorobowego w wysokości 100 proc. wynagrodzenia chorzy celnicy będą otrzymywać 80 proc. pensji. "Służba Celna nie może być jedyną, która takiego rozwiązania nie wprowadziła. Nie sądzę, aby był jakiś argument, aby celnicy zostali wyłączeni z tego modelu. Nie jest on co prawda dobrze przyjmowany przez związki zawodowe, ale jest pozytywnie oceniany przez społeczeństwo" - powiedział.

Kapica poinformował, że zaoszczędzone pieniądze pozostaną w budżecie Służby Celnej - zostaną przeznaczone na nagrody za szczególne osiągnięcia. "Mam nadzieję, że rozwiązanie to także zmniejszy absencję chorobową w Służbie Celnej" - dodał wiceminister.

Zgodnie z projektowanymi przepisami celnicy będą mogli prowadzić niektóre kontrole fitosanitarne na granicach. Już dziś sprawdzają czystość pojazdów, którymi były przewożone zwierzęta, ale czynią to na podstawie porozumienia MF z ministrem rolnictwa, a nie ustawy. "Chcemy dać celnikom ustawową możliwość prowadzenia prostych czynności z zakresu kontroli fitosanitarnej, do których nie będą potrzebne specjalistyczne kompetencje" - wyjaśnił.

Według danych na koniec 2013 r., w Służbie Celnej było zatrudnionych 15 661 osób, w tym w oddziałach celnych granicznych 3545, a w oddziałach celnych wewnętrznych 2027. W wyniku planowanej centralizacji około 200 funkcjonariuszy celnych wzmocni te oddziały. (PAP)

mmu/ son/ gma/

d2kyksq

Podziel się opinią

Share
d2kyksq
d2kyksq