Trwa ładowanie...

Kara więzienia lub wysoka grzywna za plastikowe torebki. Kenia wprowadza zakaz

W Kenii od poniedziałku obowiązuje zakaz importu, produkcji i używania plastikowych toreb. Za jego złamanie grozi kara do czterech lat więzienia lub grzywna o równowartości do 38 tys. dol. Rząd podkreśla, że torebki nie ulegają rozkładowi i szkodzą środowisku.

Kara więzienia lub wysoka grzywna za plastikowe torebki. Kenia wprowadza zakazŹródło: PAP/EPA, fot: DANIEL IRUNGU
di8x5k2
di8x5k2

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku.

Według Programu Środowiskowego ONZ, każdego roku tylko w kenijskich supermarketach dystrybuuje się ok. 100 mln plastikowych toreb.

Wyjątek od zakazu stanowi produkcja toreb w celach przemysłowych. Podobne zakazy wprowadzono wcześniej w innych afrykańskich krajach, takich jak Kamerun, Gwinea Bissau, Mali, Tanzania, Uganda, Etiopia, Mauretania i Malawi.

Koniec darmowych reklamówek. Opłata recyklingowa we wszystkich sklepach. Zobacz wideo:

Plastikowe torby od dawna są uznawane za jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska i problemów ze zdrowiem. Torby szkodzą polom uprawnym oraz sprzyjają wylęganiu się komarów przenoszących malarię i dengę.

di8x5k2

Każdego roku do oceanu trafia 8 ton plastiku, w tym plastikowych toreb. Według prognoz Programu Środowiskowego ONZ, przy zachowaniu takiego tempa do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Polska także wypowiada wojnę foliówkom

Od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę - stanowi projekt noweli ustawy, który lipcu został skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach.Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

Nowe przepisy są konsekwencją przepisów unijnych, których celem jest ograniczenie używania jednorazówek przez klientów sklepów.

Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów w latach 2009-2010 wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 groszy za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku.

di8x5k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di8x5k2