Kasa z rybiego biznesu

Sezon na połów ryb i owoców morza w Wielkiej Brytanii trwa cały rok.
W rybołówstwie zatrudnionych jest ok. 35 tys. ludzi, z czego blisko 20 tys. w różnego rodzaju przetwórniach.

Kasa z rybiego biznesu

26.07.2007 | aktual.: 26.07.2007 15:24

Kto nie zna naprawdę dobrze angielskiego i nie ma doświadczenia w pracy na morzu, ma szansę zahaczyć się w porcie przy rozładunku lub w jednej z wielu przetwórni przy segregowaniu, czyszczeniu, wędzeniu i pakowaniu ryb. Jedno jest pewnie – kto jest wrażliwy na zapachy i zimno, powinien odpuścić sobie szukanie pracy w tej branży.

Od kandydatów do pracy na najniższych stanowiskach w przetwórniach i hodowlach często nie jest wymagane doświadczenie. Pracodawcy oferują krótkie szkolenie.

Szukamy pracy

Oferty pracy w rybołówstwie stosunkowo nieczęsto trafiają do polskich agencji pośrednictwa i naszych urzędów pracy. Dlatego zatrudnienia najlepiej szukać na własną rękę. W internecie znajdziesz namiary na konkretne zakłady przetwórcze – to tu Polacy mają największe szanse na pracę.

Dobrym pomysłem jest także skorzystania z wyszukiwarek www.yell.com, www.foodfirst.co.uk oraz www.touchlocal.co.uk i www.localbrit.co.uk – tutaj po wpisaniu interesującego cię hasła, „wyskoczą” namiary na potencjalnych pracodawców. Poszukiwania możesz zawęzić do konkretnego regionu czy miasta. Hasła-klucze to fishing, fish processors, fish growers, fish smokers i fish farms.

Gdzie jest praca?

Rybołówstwo najbardziej rozwinięte jest w Szkocji. Wszystko przez warunki geograficzne – liczne jeziora, strumienie i długa linia brzegowa. Rybołówstwo dalekomorskie koncentruje się na wschodnim wybrzeżu (łowiska na Morzu Północnym). Jeżeli jednak bardziej niż ryby kuszą cię owoce morza – homary, krewetki, kraby i inne skorupiaki – powinieneś wybrać się na wybrzeże zachodnie.

Jeżeli jednak jedziesz w ciemno, kieruj się na północny-wschód. Tam z powodu największego zagęszczenia portów oraz zakładów przetwórstwa, masz największe szanse na szybkie znalezienie jakiejś pracy. Większość ofert jakie pojawiają się w brytyjskich urzędach pracy i agencjach pośrednictwa pochodzi właśnie z tego regionu Szkocji. Największymi ośrodkami, w których rozwinął się przemysł rybny są Aberdeen, Ayr, Dundee, Edynburg, Glasgow oraz Inverness i ich okolice. Nie można także zapominać o wyspach – Orkadach, Szetlandach i Hebrydach.

Nie oznacza to jednak, że w innych regionach Zjednoczonego Królestwa nie masz szans na pracę w rybołówstwie. W Walii najwięcej przetwórni znajdziesz w okolicach Prembroke i Cardigan, natomiast w Anglii warto udać się na zachodnie wybrzeże w rejon Liverpoolu, oraz nieco powyżej Blackpool, na wysokości Lake Districk i Wyspy Man (Isle of Man). Pracy warto też szukać w licznych hodowlach małży, łososi, pstrągów i krabów.

Ile możesz zarobić?

Jeżeli postawisz na pracę w przetwórniach, hodowlach i w porcie przy rozładunku, nie licz na duże pieniądze. W większości przypadków osoby niedoświadczone nie dostają więcej niż ustawowe minimum, czyli 5,35 Ł/godz. Zwłaszcza, jeżeli pracę mają przez agencję i podpisują kontrakt na czas określony (sezonowo). Jest to jednak okazja dla tych, którzy bardzo słabo znają angielski. Kto włada nim swobodniej, a do tego ma doświadczenie, może liczyć na nieco wyższe stawki.

Najczęściej nowi pracownicy w przetwórniach dostają kontrakt na trzy miesiące i jest to coś w rodzaju okresu próbnego. Po tym czasie można liczyć na przedłużenie umowy i najczęściej także na – choć zwykle niewysoką – podwyżkę. Średnio pracując w przetwórni, tygodniowo można zarobić 200-250 Ł. W sezonie dodatkowo dochodzą do tego nadgodziny – rekordziści potrafią w ciągu tygodnia wyciągnąć nawet 300-350 Ł.

Sporo (nawet 400 Ł/tyg.) zarobić można wypływając w morze – to jednak praca raczej dla ludzi z doświadczeniem. Czasem kapitanowie decydują się zabrać do pomocy na pokład żółtodzioba. Zawsze jednak – niezależnie od tego, na jakim stanowisku potrzebują pracownika – wymagają bardzo dobrej znajomości angielskiego. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa. Na morzu często sekundy decydują o życiu załogi. Dlatego jakiekolwiek nieporozumienia są niedopuszczalne.

Agnieszka Tomaszewska
Potencjalni pracodawcy
www.frs-scotland.gov.uk, www.seafish.org, www.food.gov.uk,
www.seafoodscotland.org, ww.scottishfoodanddrink.com – znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat branży (także namiary na hodowle i przetwórnie), dostępnych szkoleń i kursów oraz oferty pracy; istnieje możliwość złożenia aplikacji on-line.
www.shetlandcatch.com, www.fishuk.net, www.shetlandaquaculture.com – przetwórnie i hodowle na Szetlandach.
Burgon (Eyemouth) Limited – www.burgon.co.uk
TS Foods Limited – www.tsfoods.co.uk
Summer Isles Foods – www.summerislesfoods.co.uk/company/careers.asp
Grants Smoked Foods Limited – www.grants-smoked-foods.com
Highland Smoked Salmon (Scotland) – www.highlandsmokedsalmon.co.uk
Macrae Foods Limited – www.macrae.co.uk
Coldwater Seafood’s (UK) Ltd – www.coldwater.co.uk
Cromer Crab Company Ltd – www.cromercrabco.com
Cumbrian Seafood’s Ltd – www.cumbrian-seafoods.co.uk
Macrae Edinburgh Ltd – www.macrae.co.uk
Nor-Seafood’s Limited – Cromack Division – www.nor-sea.co.uk
Strathaird Salmon Limited – www.strathaird.com
Brookside Products Ltd, Harbour View, Glasson Estate, Maryport, Cumbria XA15 8NT, tel. 019-00815757
Daniel’s Sweet Herring Ltd, Balmakeith Business Park, Nairn, daniels@enterprise.net
Joseph Robertson Ltd, Aberdeen, tel. 012-24245300 The Edinburgh Smoked Salmon Ltd, Dingwall Business Park, Ross-shire, tel. 013-49860600, imeek@btconnect.com
Moray Seafood’s Ltd, Moray, tel. 015-42831296
Rockall Seafood’s Ltd, Kilkeel, Co. Down, tel. 028-41762809
Galloway Seagood’s Ltd, Holm Park, Minnigaff, Newton Stewart, Wigtonshire, tel. 016-71402473


W zakładce careers, vacancies lub jobs znajdziesz aktualne oferty lub informację, w jaki sposób przesłać swoją aplikację. Najczęściej pracodawcy zamieszczają tam formularz, który należy wypełnić.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)