Kasy biletowe znikną z małych dworców kolejowych
Należąca do samorządów wojewódzkich spółka Przewozy Regionalne planuje do końca marca zwolnić 700 osób. Na Dolnym Śląsku redukcja ma objąć 34 pracowników, głównie z kas biletowych i punktów informacyjnych. To oznacza, że na małych dworcach kasy w ogóle przestaną działać. Co wtedy poczną pasażerowie?
Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych, informuje, że konduktorzy sukcesywnie są wyposażani w terminale biletowe. A kasjerzy już teraz mają informować podróżnych o kursach pociągów.
- Są różni przewoźnicy i nieraz już w kasie dostałam zły bilet - komentuje Aleksandra Mielińska, studentka z Legnicy. - A punkty informacji są potrzebne, by nie zgubić się w tym bałaganie.
Kogo dotkną zwolnienia? Przewozy Regionalne czekają na chętnych do odejścia. W styczniu dyrekcja firmy kolejowej podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi. Każdy pracownik, który do marca zgłosi chęć odejścia z pracy, dostanie - oprócz zwykłej odprawy - dodatkowo 15 tys. zł.
Według rzecznika Piotra Olszewskiego, są już pierwsi chętni do zwolnienia. Z informacji uzyskanych od Wiesława Nalaska, szefa Solidarności w spółce Przewozy Regionalne, wynika, że np. w Legnicy zniknie punkt informacji i trzy kasy. Zostaną dwie albo jedna.
- Z tego, co wiemy, punkty informacji mają zostać tylko na najważniejszych dworcach, jak np. Wrocław Główny, a kasy biletowe będą mocno zredukowane - tłumaczy związkowiec.
We Wrocławiu już w październiku jeden z naczelników miał powiedzieć podczas szkolenia pracownikom, że we Wrocławiu jest o 20 kasjerek za dużo.
Dyrektor dolnośląskiego oddziału Przewozów Regionalnych Wojciech Kurzyjamski nie chciał konkretnie odpowiedzieć na nasze pytania o plan redukcji kas i punktów informacji.
Tłumaczył, że jest jeszcze za wcześnie na szczegóły, ponieważ trwa analiza. I najpierw poinformuje o zmianach pracowników.
Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes.pl/GazetaWroclawska:Kolejne opóźnienie na stadionie. Max Bögl utknął w zaspie