Trwa ładowanie...
kasy fiskalne

Kasy fiskalne online - ewolucja zamiast rewolucji!

W 2018 roku nie nastąpi podłączenie wszystkich kas fiskalnych do centralnej bazy danych w Ministerstwie Finansów. Z zakupem kasy gotowej do pracy w trybie on-line nie trzeba się spieszyć.

Share
Kasy fiskalne online - ewolucja zamiast rewolucji!
Źródło: WP.PL
d4ex3jw

Nie będzie szybkiej, kosztownej wymiany prawie nowych urządzeń fiskalnych z aktualną homologacją na kasy działające „online”. Projektowane rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, o którym jako pierwsza napisała Rzeczpospolita zakłada możliwość korzystania z kas fiskalnych „online” lub z kopią elektroniczną. Oznacza to, że kasy "online" będą wprowadzone jako fakultatywne. Nie będzie obowiązku kupowania kas "online" ani wymiany dotychczasowych na kasy "online" lub na kasy gotowe do pracy w systemie online.

Ministerstwo Finansów potwierdziło redakcji, że nie przewiduje jednego momentu, w którym wprowadzony zostanie powszechny obowiązek stosowania kas online. Urzędnicy nie będą zobowiązywać wszystkich użytkowników kas fiskalnych do jednorazowej wymiany sprzętu. Takim obowiązkiem byliby objęci posiadacze około 2 milionów urządzeń. Z treści Rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, o którym pisze Rzeczpospolita wynika, że przewidywane jest stopniowe wdrażanie kas online.

na zdjęciu: Piotr Kolano na zdjęciu: Piotr Kolanowski
na zdjęciu: Piotr Kolano Źródło: na zdjęciu: Piotr Kolanowski

- Prace wciąż trwają i projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie opiniowania. Oficjalnie nie można zatem mówić o jego ostatecznej wersji – mówi mec. Piotr Kolanowski, z kancelarii KPRF. Pamiętajmy, że gdy zostanie ustalony ostateczny kształt projektu rozporządzenia, pozostanie jeszcze kilka etapów legislacyjnych, w tym Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, Komisja Prawnicza oraz notyfikacja Komisji Europejskiej. Całość procesu może zająć jeszcze kilka miesięcy, o ile nie zostaną zgłoszone kolejne uwagi do projektu.

d4ex3jw

Według zapisów projektowanego rozporządzenia do historii mają przejść natomiast kasy z papierową kopią paragonu – wszystkie dane sprzedawcy będą archiwizowane elektronicznie. Przedsiębiorcy nie muszą się jednak martwić, ponieważ kasy z kopią elektroniczną są standardem na rynku już od kilku lat.

Na zdjęciu: Maciej Gawroński Na zdjęciu: Maciej Gawroński
Na zdjęciu: Maciej Gawroński Źródło: Na zdjęciu: Maciej Gawroński

Do roku 2023 producenci będą mogli homologować urządzenia starego typu, z kopią elektroniczną i wprowadzać je do obrotu przez następne cztery lata, czyli w okresie obowiązywania homologacji.
- To dobra wiadomość dla przedsiębiorców – mówi mec. Maciej Gawroński, ekspert Komisji Europejskiej do spraw cloud computingu. Jego zdaniem nie jest możliwe dostosowanie się do prawa, którego jeszcze nie ma i którego ostateczna treść może różnić się od projektu. Kupowanie lub wymiana sprzętu elektronicznego na zapas, pod wpływem kampanii reklamowych zwykle nie ma sensu. Taki sprzęt może okazać się nieprzydatny ze względów prawnych.

Piotr Czerwiński

Materiał powstał we współpracy z KPRF

d4ex3jw

Podziel się opinią

Share
d4ex3jw
d4ex3jw