Katowice/ Miasto będzie tymczasowo zarządzało Centrum Kongresowym
Instytucje samorządu Katowic będą tymczasowo zarządzały zbudowanym za unijne środki Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Władze miasta wskazują, że zgodziła się na to Komisja Europejska, a sytuacja jest następstwem problemów wokół wyboru koncesjonariusza.
04.03.2015 12:50
Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) to jedna ze sztandarowych inwestycji Katowic - o łącznej wartości 364,3 mln zł. Niemal gotowy już obiekt stoi między halą Spodek, a nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (w pobliżu niedawno powstało też nowe Muzeum Śląskie - ma być otwarte 26 czerwca). Po opóźnieniach związanych z odstąpieniem od kontraktu z pierwszym wykonawcą, Centrum ma być gotowe i rozpocząć działalność jeszcze w marcu.
Centrum to wielofunkcyjny budynek o powierzchni prawie 38 tys. m kw. Zewnętrzne wymiary to 236 na 92 m, a wysokość - 18 m. Największą salę - 10 tys. m kw. - będzie mogło wypełnić 9 tys. osób na miejscach siedzących lub 12 tys. na stojących. W razie potrzeby sala będzie mogła być dzielona. Obiekt jest połączony ze Spodkiem. Razem mają tworzyć funkcjonalną całość zarządzaną przez wspólnego operatora. Wybór spółki, która zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej ma pełnić tę funkcję - mimo trwających od 2011 r. prób - dotąd nie przyniósł efektu.
Ostatnie, trzecie już postępowanie w tej sprawie trwa od lipca 2014 r. Ofertę złożyły spółki: PTWP Event Center (należąca do wydawcy miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl, a także organizatora corocznych Europejskich Kongresów Gospodarczy w Katowicach) oraz HKO (powiązana z Targami Poznańskimi).
Miasto uznało za korzystniejszą ofertę pierwszej z tych firm. Druga firma zaskarżyła jednak tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W styczniu 2015 r. sąd nieprawomocnym wyrokiem uwzględnił skargę. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jednocześnie miasto zwróciło się (poprzez urząd marszałkowski, który zarządzą unijnymi funduszami) do Komisji Europejskiej o oficjalne potwierdzenie, że tymczasowe zarządzanie MCK i współorganizowanie imprez przez miejskie instytucje do czasu zawarcia umowy koncesyjnej z operatorem będzie zgodne z warunkami unijnego dofinansowania dla projektu MCK.
Jak przekazało w środę biuro prasowe katowickiego magistratu, miasto dostało "zgodę KE" na takie rozwiązanie. "Do czasu zawarcia umowy koncesji funkcje zarządczo-administracyjne pełnił będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w ścisłej współpracy z Convention Bureau Katowice, które zostało wydzielone z wydziału promocji i stanowi odrębny referat. Pokieruje nim Janusz Nowak, dotąd koordynator projektu MCK" - wskazała cytowana w komunikacie magistratu wiceprezydent Katowic Marzena Szuba.
Sam Nowak powiedział PAP, że działający od 1 marca i obecnie dwuosobowy referat (docelowo mają pracować w nim cztery osoby) koncentruje się na promocji miasta, jako ośrodka turystyki biznesowej i konferencyjnej, miejsca organizacji kongresów, spotkań oraz imprez targowych. Biuro ma też współpracować z MOSiR-em, będącym już operatorem Spodka, w sprawach budowy kalendarza czy wycen wynajmu obu połączonych obiektów.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym jeszcze w marcu ma odbyć się biznesowa i targowa część mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters (miasto jest ich współorganizatorem, do tej pory impreza mieściła się w Spodku). W kwietniu zostaną tam rozegrane mecze turnieju tenisowego WTA Katowice Open, w tym samym miesiącu odbędzie się też kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Miasto w najbliższych 6 latach zamierza przeznaczyć na promocję poprzez organizację imprez biznesowych, w tym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ponad 50 mln zł.