Trwa ładowanie...
d49ss30
02-03-2016 14:40

Katowice/ Radni zgodzili się przeznaczyć 1,6 mln zł na ŚDM

Kwota 1,6 mln zł z budżetu Katowic trafi na promocję miasta i współorganizację wydarzeń planowanych przez archidiecezję katowicką między 19 i 25 lipca 2016 r. w ramach Światowych Dni Młodzieży. Uchwałę w tej sprawie przyjęli w środę katowiccy radni.

d49ss30
d49ss30

"Planowane wydarzenie dla około 60 tys. osób, w którego programie przewidziano m.in. prezentację wspólnot międzynarodowych, mszę świętą oraz koncerty zespołów jest niewątpliwie wielką szansą promocji miasta Katowice" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

"Miasto Katowice włączy się do organizacji poprzez przygotowanie materiałów promocyjnych, wsparcie koncertów oraz wydarzeń ewangelizacyjnych odbywających się w tym czasie na terenie miasta" - zapowiedziano.

Przedstawiając projekt wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun uściślił, że planowane w uchwale środki posłużą sfinansowaniu rozdawanych pielgrzymom materiałów promocyjnych, organizacji planowanych koncertów i innych wydarzeń, a także wyżywienia pielgrzymów w głównym dniu przygotowywanych obchodów.

Uchwała to odpowiedź władz Katowic na propozycję archidiecezji katowickiej współorganizowania przez miasto planowanych Dni w Diecezji w ramach ŚDM. Przed wyjazdem do Krakowa, gdzie Światowe Dni Młodzieży będą odbywały się od 26 do 31 lipca, szacunkowo ok. 20 tys. osób ma być goszczonych w ramach Dni w Diecezji (19-25 lipca) na terenie archidiecezji katowickiej właśnie.

d49ss30

Niezależnie od programu przygotowywanego przez archidiecezję i parafie, 23 lipca na terenie katowickiego lotniska Muchowiec planowane jest wydarzenie gromadzące pielgrzymów, wolontariuszy, rodziny podejmujące gości, biskupów, księży i inne osoby duchowne i świeckie - łącznie szacunkowo ok. 60 tys. uczestników. W programie mają znaleźć się m.in. prezentacja wspólnot międzynarodowych, msza oraz koncerty zespołów.

Jak wyjaśniał wiceprezydent Bojarun, wśród wydatków planowanych przez Katowice mają znaleźć się pakiety promocyjne miasta dla ponad 20 tys. pielgrzymów, którzy zjadą na kilka dni do innych miejsc archidiecezji. Pakiety mają zawierać m.in. pocztówki z Katowic, foldery, mapki Katowic, koszulki z logotypem miasta, pianki w kształcie logotypu i torby ekologiczne. Ich koszt to ponad 460 tys.

Materiały przygotowywane są też dla ponad 2,5 tys. osób, które mają w czasie Dni w Diecezji mieszkać w Katowicach - ich koszt to 26 tys. zł. Koszt folderów, którzy mają otrzymywać wszyscy uczestnicy wydarzenia planowanego na 23 lipca to ponad 25 tys. Ogółem wartość materiałów promocyjnych ma zamknąć się kwotą 513 tys. zł.

Miasto ma zaangażować się też w centralne wydarzenie 23 lipca na Muchowcu - pokrywając koszty techniki (estrada, światło, dźwięk) na poziomie 400 tys. zł. Katowice chcą też przyciągnąć pielgrzymów do swoich atrakcyjnych miejsc - Rynku, amfiteatru w Strefie Kultury czy Parku Kościuszki - ustawiając tam sceny za ok. 60 tys. zł. Do tego dojdą festyny w ośmiu miejscach na terenie miasta - za łącznie 96 tys. zł.

d49ss30

Kolejna część kosztów wiąże się z zabezpieczeniem obsługi sanitarnej i komunalnej 23 lipca - to ok. 155 tys. zł. Miasto tego dnia nakarmi też obecnych na Muchowcu pielgrzymów i udostępni im wodę mineralną - za ponad 370 tys. zł.

Przed głosowaniem radny PO Witold Witkowicz - jako wiceprzewodniczący komisji budżetu - pytał m.in. dlaczego sprawa tej uchwały nie przeszła przez tę komisję (przedstawiciele miasta odpowiedzieli, że wiele czasu zajęło szacunkowe ustalenie liczby osób, które w lipcu odwiedzą Katowice).

Witkowicz mówił też w dyskusji o wsparciu dla ŚDM o kontekście decyzji ministerstwa kultury, zgodnie z którą dwa znane i promujące miasto katowickie festiwale muzyczne Off Festival i Tauron Nowa Muzyka nie otrzymają w tym roku ministerialnej dotacji.

Na pytanie radnego czy miasto zamierza uzupełnić tę lukę, prezydent Katowic Marcin Krupa odpowiedział, że festiwale mają podpisane umowy o dofinansowanie (Off w tym roku ma dostać 2,2 mln zł, Nowa Muzyka - ponad 0,8 mln zł) i wydatki te znajdują się w wieloletniej prognozie finansowej. "Póki co tego się trzymamy, nie ma na razie sygnałów od organizatorów, że są potrzeby" - wskazał Krupa.

d49ss30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ss30