KE dofinansuje połączenia gazowe z Niemcami i Czechami oraz gazoport

04.03. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała w...

04.03.2010 | aktual.: 04.03.2010 18:08

04.03. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska. 80 mln euro przyznano też terminalowi LNG w Świnoujściu.

Komisja Europejska wybrała w czwartek w ramach tzw. Recovery Plan 43 projekty energetyczne, które w jej ocenie ożywią unijną gospodarkę oraz zwiększą bezpieczeństwo dostaw energii. W sumie KE przyznała 2,3 mld euro na 31 projektów związanych z gazem i 12 związanych z energią elektryczną.

Wśród nich znalazły się trzy projekty Gaz-Systemu: budowa bałtyckiej rury gazowej z Danii do Polski Baltic Pipe, rozbudowa interkonektora gazowego z Niemcami w Lasowie oraz połączenie gazowe z Czechami w Cieszynie. Komisja zdecydowała się też dofinansować budowę terminala LNG w Świnoujściu.

"Decyzja Komisji świadczy o tym, że przedstawione przez nas projekty wpisują się w unijną politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

"W kolejnym etapie Komisja podpisze indywidualne decyzje dotyczące wsparcia finansowego poszczególnych projektów" - poinformowała.

W przypadku projektu gazociągu Baltic Pipe, Gaz-System wnioskował o dofinansowanie w kwocie 50 mln euro.

"Gazociąg ten - po połączeniu z terminalem LNG w Świnoujściu - pozwoli na zaoferowanie wolnych zdolności regazyfikacyjnych w polskim terminalu firmom europejskim np. z krajów skandynawskich" - wyjaśniła Polkowska.

Rozbudowa połączenia z niemieckim systemem gazowniczym w Lasowie wraz rozbudową gazociągów na Dolnym Śląsku może otrzymać 14,4 mln euro unijnego wsparcia. Polska może teraz sprowadzać przez Lasów niecały miliard m sześć. gazu rocznie - a po rozbudowie w 2011 roku będzie to 1,5 mld m sześc.

"W ramach tego projektu będzie dofinansowana także modernizacja gazociągu na Dolnym Śląsku Dziwiszów-Taczalin oraz budowa gazociągu Taczalin-Radakowice-Gałów i tłoczni gazu Jeleniów II" - wymieniła Polkowska.

Ostatnim projektem, który uwzględniła w czwartek KE, jest połączenie systemu gazowniczego Polska-Czechy w rejonie Cieszyna.

"Wniosek złożyliśmy wspólnie z RWE Transgas Net na łączną kwotę 14 mln euro, z czego Gaz-System wnioskował o 10,5 mln euro" - wyjaśniła rzeczniczka.

Ponadto w budżecie Komisji Europejskiej zarezerwowanym na Recovery Plan zostało przeznaczone 80 mln euro na budowę terminalu LNG w Świnoujściu, którym od 2014 roku będziemy mogli sprowadzać do Polski do 5 mld m sześc. gazu rocznie. Wniosek w tej sprawie został złożony przez spółkę zależną Gaz-Systemu - Polskie LNG oraz przez Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. (PAP)

jzi/ bos/ gma/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)