Trwa ładowanie...

KE: jeśli zima normalna, to nie będzie kłopotów z prądem

Przy założeniu normalnych warunków
pogodowych, nie będzie zakłóceń w dostawach prądu nadchodzącej
zimy w Unii Europejskiej - ogłosiła we wtorek Komisja Europejska
(KE).

Share
KE: jeśli zima normalna, to nie będzie kłopotów z prądemŹródło: Jupiterimages
diwigrg

Taki wniosek KE wysnuła z raportu opracowanego przez operatorów sieci energetycznych w UE. Został on we wtorek zaprezentowany unijnym ekspertom i zyskał poparcie KE.

Według KE, istniejące moce produkcyjne, prognozowany popyt, stan sieci i połączeń pozwalają na stwierdzenie, że od grudnia do marca nie będzie w UE zakłóceń w dostawach prądu.

W części dotyczącej Polski, raport podkreśla, że "żadne kłopoty z zaspokojeniem popytu nie są przewidywane", bowiem potencjał produkcji znacząco przewyższa prognozowane zapotrzebowanie.

diwigrg

Autorzy zastrzegają jednak, że w przypadku "ekstremalnych" warunków pogodowych mogą skurczyć się wolne moce produkcji energii elektrycznej. A to oznacza np. ryzyko, że Polska będzie dysponowała mniejszym potencjałem eksportu prądu.

_ Rosnący popyt na energię elektryczną i energię w ogóle wymaga dobrej koordynacji pomiędzy europejskimi firmami energetycznymi. Tylko dzięki temu możemy zapewnić nieprzerwane dostawy dla obywateli i przemysłu i w racjonalny sposób wykorzystywać dostępne zasoby _ - powiedział unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

Michał Kot

diwigrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diwigrg
diwigrg