KE nie wyklucza strat właścicieli dużych nieubezpieczonych depozytów

26.03. Bruksela (PAP) - Choć Komisja Europejska zapewniała we wtorek, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i nie przewiduje się jej powtórki, to dyskutowane obecnie propozycje KE nie...

26.03.2013 | aktual.: 26.03.2013 18:53

26.03. Bruksela (PAP) - Choć Komisja Europejska zapewniała we wtorek, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i nie przewiduje się jej powtórki, to dyskutowane obecnie propozycje KE nie wykluczają strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie kłopotów banku.

Uzgodniony w weekend program pomocowy dla Cypru przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli większych depozytów w restrukturyzowanych bankach. W poniedziałek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zasygnalizował, że może to być nowe podejście wobec ratowanych banków w strefie euro. Wieczorem Dijsselbloem łagodził swoją wypowiedź ze względu na nerwową reakcję rynków.

Także Komisja Europejska zapewniała we wtorek, że sytuacja Cypru jest "wyjątkowa" i że "nie jest modelem do stosowania w przyszłości". Rzeczniczka KE ds. rynku wewnętrznego Chantal Hughes przyznała jednak, że dyskutowane obecnie propozycje KE z czerwca ubiegłego roku nie wykluczają możliwości strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie potrzeby rekapitalizacji upadających banków.

"W propozycji Komisji, która jest teraz dyskutowana, nie wyklucza się, że depozyty powyżej 100 tysięcy euro mogłyby być przedmiotem mechanizmu strat wierzycieli (z ang. bail-in)" - powiedziała Hughes. Zastrzegła jednocześnie, że w żadnym przypadku takie straty nie mogą dotyczyć depozytów poniżej 100 tys. euro, które są objęte unijną gwarancją. "Deponenci mogą zawsze odebrać swoje pieniądze poniżej 100 tysięcy euro" - zapewniła.

Jak wyjaśniła, mechanizm strat wierzycieli i udziałowców pozwala na rekapitalizację banków m.in. dzięki zredukowaniu roszczeń wierzycieli lub ich przekształceniu w akcje banku. Propozycja KE nowych zasad restrukturyzacji i likwidacji banków w UE zakłada też określenie "kolejności zaspakajania roszczeń" w razie upadłości banku.

Na marcowym szczycie UE przywódcy uzgodnili, że ministrowie finansów do czerwca porozumieją się w sprawie proponowanych przez KE dyrektyw o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków oraz o systemach gwarantowania depozytów.

Ponado KE ma do lata przedstawić propozycję utworzenia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zagrożonych banków. Mechanizmem tym, np. wspólnym funduszem, objęte byłyby kraje, które wejdą do wspólnego nadzoru bankowego. Wspólny nadzór Europejskiego Banku Centralnego dla banków eurolandu i banków krajów spoza euro, które do niego przystąpią, ma zacząć w pełni działać od marca 2014 r. (PAP)

jzi/ kot/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
kefinansepowtórzenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)