Trwa ładowanie...
dda0903

KE obniżyła prognozę wzrostu PKB strefy euro o 0,1 pkt proc. do 1,7% w 2016 r.

Warszawa, 04.02.2016 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) obniżyła prognozę wzrostu PKB na ten rok dla strefy euro i dla całej Unii Europejskiej o 0,1 pkt proc. - odpowiednio do 1,7% i do 1,9% - w porównaniu do prognoz z listopada ub.r.

Share
dda0903

Na 2017 r. Komisja przewiduje wzrost o odpowiednio 1,9% (bez zmian wobec listopada) i o 2% (spadek o 0,1 pkt proc. wobec prognoz z listopada).

"W Europie trwa ożywienie gospodarcze, a wzrost gospodarczy odpowiada poziomowi wskazanemu we wcześniejszej jesiennej prognozie gospodarczej Komisji. Musimy jednak nadal uważać. Umiarkowany wzrost gospodarczy w Europie boryka się z coraz większymi przeciwnościami: od powolnego temp wzrostu na rynkach wschodzących takich jak Chiny, do osłabienia handlu światowego i napięć geopolitycznych w najbliższym otoczeniu Europy. Ważne jest zatem, by kontynuować reformy strukturalne, które mogą wspomagać wzrost gospodarki, zwiększyć ich odporność na przyszłe wstrząsy i zwiększać możliwości zatrudnienia obywateli" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za euro i dialog społeczny Valdis Dombrovskis, cytowany w komunikacie.

"Europejska gospodarka z powodzeniem stawia tej zimy czoło nowym wyzwaniom, w czym sprzyjają jej niskie ceny ropy, korzystny kurs wymiany euro oraz niskie stopy oprocentowania. Słabsze otoczenie globalne stanowi jednak zagrożenie i oznacza, że musimy podwoić czujność. Konieczne jest jednak podjęcie dalszych działań w celu wzmocnienia inwestycji, inteligentnego zwiększenia naszej konkurencyjności i dokończenia dzieła naprawy finansów publicznych" - dodał komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici, także cytowany w komunikacie.

W 2015 r. we wszystkich państwach członkowskich produkcja gospodarcza wzrosła lub utrzymała się na niezmienionym poziomie. Do 2017 r. spodziewany jest rozwój gospodarek wszystkich państw członkowskich. Tempo wzrostu PKB będzie jednak nadal znacząco zróżnicowane zarówno ze względu na cechy strukturalne, jak też z uwagi na różne fazy cyklu koniunkturalnego, podano także w materiale.

(ISBnews)

dda0903

Podziel się opinią

Share
dda0903
dda0903