Trwa ładowanie...
d2x6m9u
d2x6m9u

KE ogłosiła plan inwestycyjny warty 315 mld euro, liczy na 1,3 mln miejsc pracy

Warszawa, 26.11.2014 (ISBnews) - Komisja Europejska ogłosiła dziś plan inwestycyjny na kwotę 315 mld euro, który ma przywrócić wzrost Europie i umożliwić większej liczbie osób ponowne podjęcie pracy. Komisja liczy, że umożliwi on stworzenie nawet 1,3 mln nowych miejsc pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2x6m9u

"Najprościej rzecz ujmując, jeżeli Europa będzie więcej inwestować, zapewni sobie większy dobrobyt i więcej miejsc pracy. Plan inwestycyjny, który przedstawiamy dziś w ścisłej współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, to ambitny i nowy sposób na pobudzenie nowych inwestycji bez tworzenia nowego zadłużenia. Nadszedł czas, aby inwestować w naszą przyszłość, w najważniejszych obszarach o strategicznym znaczeniu dla Europy, takich jak: energia, transport, sieci szerokopasmowe, kształcenie, badania i innowacje" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, cytowany w komunikacie.

"Teraz liczę na Parlament Europejski i państwa członkowskie, że wniosą swój wkład i zrobią, co w ich mocy, aby umożliwić nowemu Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych jak najszybsze rozpoczęcie działalności. Europa musi ruszyć z miejsca i dziś dajemy jej świeży impuls" - dodał.

Plan składa się z trzech głównych elementów. Pierwszy element to utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z gwarancjami ze środków publicznych, który ma umożliwić uruchomienie dodatkowych inwestycji na kwotę co najmniej 315 mld euro w najbliższych trzech latach (2015-2017). Drugi - to utworzenie wiarygodnego wykazu projektów w powiązaniu z programem pomocy, aby skierować inwestycje tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Trzecim zaś elementem jest ambitny plan działania, dzięki któremu Europa stanie się bardziej atrakcyjna jako miejsce inwestycji i który pomoże zlikwidować utrudnienia regulacyjne, podano w materiale.

d2x6m9u

W ramach EFIS długoterminowe inwestycje w realną gospodarkę mają wynieść 240 mld euro, a inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki o średniej kapitalizacji - 75 mld euro.

Według szacunków Komisji Europejskiej, proponowane środki w ujęciu łącznym mogłyby przynieść wzrost unijnego PKB o 330-410 mld euro w trzech najbliższych latach i umożliwić stworzenie nawet 1,3 mln nowych miejsc pracy.

(ISBnews)

d2x6m9u

Podziel się opinią

Share
d2x6m9u
d2x6m9u