Trwa ładowanie...
dha17z8

KE ostrzega Słowację przed ponownym uruchomieniem reaktora atomowego

Słowacki rząd naruszy unijne
przepisy, jeśli wprowadzi w życie swoją sobotnią decyzję o
ponownym uruchomieniu reaktora w elektrowni jądrowej V1 w
Jaslovskich Bohunicach - oświadczył rzecznik
komisarza Unii Europejskiej ds. energii Andrisa Piebalgsa.

dha17z8
dha17z8

Słowacja wyłączyła reaktor o mocy 440 MW pod koniec 2008 r. ze względu na akcesyjne zobowiązania wobec UE. Jednak wobec braku dostaw gazu z Rosji, Bratysława postanowiła ponownie go aktywować.

- Jest oczywiste, że nie ma żadnej prawnej podstawy do uruchomienia elektrowni w Bohunicach i jeśli rząd ponownie zacznie z niej korzystać, zrobi to w jaskrawej sprzeczności z prawem UE - oznajmił rzecznik Piebalgsa Ferran Tarradellas. Zapewnił też, że Bruksela usilnie pracuje nad rozwiązaniem energetycznych problemów Słowacji.

- Jesteśmy świadomi, że naruszymy umowę akcesyjną, lecz dzieje się to w czasie kryzysu - powiedział słowacki premier Robert Fico na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji o wznowieniu pracy reaktora. - Koszty naruszenia umowy są mniejsze niż straty, jakie wywołałoby załamanie się sieci elektrycznej - podkreślił.

We wtorek ze względu na brak dostaw gazu z Rosji słowacki rząd wprowadził stan wyjątkowy w gospodarce.

dha17z8

Reaktor rozpocznie pracę w ciągu sześciu dni i pozostanie aktywny do chwili, kiedy Słowacja zagwarantuje sobie całkowitą stabilność dostaw gazu - oznajmił szef rządu w Bratysławie. Zapewnił też, że elektrownia w Bohunicach spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i została unieruchomiona wyłącznie z przyczyn politycznych.

W umowie akcesyjnej Słowacja zobowiązała się do zamknięcia dwóch przestarzałych reaktorów jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Jeden z nich wyłączono pod koniec 2006 r., drugi - pod koniec 2008 r. Słowacja jest członkiem UE od 2004 roku.

Fico, który kieruje słowackim rządem od dwóch lat, jeszcze jako lider opozycji krytykował zapisy umowy akcesyjnej.

dha17z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dha17z8