Trwa ładowanie...
mleko
01-10-2013 12:05

KE: ponad 4 mln euro kary dla Polski za przekroczenie kwoty mlecznej

Polska musi zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro w związku z przekroczeniem o 0,2 proc. kwoty produkcji mleka za rok kwotowy 2012/2013 - wynika z informacji przedstawionej we wtorek przez Komisję Europejską. Ukarane mają być jeszcze cztery kraje.

KE: ponad 4 mln euro kary dla Polski za przekroczenie kwoty mlecznejŹródło: Jupiterimages
d3e0ge2
d3e0ge2

Polska musi zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro w związku z przekroczeniem o 0,2 proc. kwoty produkcji mleka za rok kwotowy 2012/2013 - wynika z informacji przedstawionej we wtorek przez Komisję Europejską. Według resortu rolnictwa przekroczenie jest niewielkie.

"Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje mleczne kwoty dostaw na (rok kwotowy) 2012/2013, dlatego muszą zapłacić kary o łącznej wysokości około 46 mln euro" - podano we wtorkowej informacji KE.

Jak wynika z tabelek przedstawionych przez KE, Polska przekroczyła kwotę mleczną o 0,2 proc. i ma zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro. Największą karę ma zapłacić Austria (ponad 28,7 mln euro), która przekroczyła swoją kwotę mleczną aż o 3,6 proc.

"Zgodnie z krajowymi deklaracjami za rok (kwotowy) kończący się 31 marca 2013 r. Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje krajowe kwoty w sumie o 163 700 ton, pomimo 1-proc. wzrostu kwot w roku 2012/2013" - podano.

d3e0ge2

Jednocześnie 22 kraje nie wykorzystały swoich kwot, z czego 10 krajów nie wykorzystało więcej niż 10 proc. kwot.

System kwot mlecznych ma być zniesiony w kwietniu 2015 r.. Przekroczenie kwot może wynikać z faktu, że polscy rolnicy przygotowują się do zwiększonej produkcji mleka po zniesieniu ograniczeń. Polska może stać się wówczas dominującym producentem mleka w UE. Polska na forum UE broniła jednak kwot mlecznych, które dawały ochronę rynku, zwłaszcza produkcji mleka w pewnych mniej sprzyjających obszarach.

Karę za przekroczenie kwot ostatecznie zapłacą rolnicy za pośrednictwem spółdzielni i może ona wynieść w przeliczeniu na litr mleka kilka groszy.

Zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak poinformował PAP we wtorek, że z informacji ARR wynika, że Polska przekroczyła limit produkcji mleka o 15 mln kg, czyli o 0,15 proc. Zwolak wyjaśnił, że takie dane Polska przekazała Komisji Europejskiej, a informacja KE powinna być z nimi zgodna.

d3e0ge2

- Być może Komisja dokonała zaokrąglenia arytmetycznego do 0,2 proc. Dane Komisji i nasze są spójne, tym bardziej, że podana przez KE kwota opłaty dodatkowej w wysokości 4 mln euro zgadza się z naszymi wcześniejszymi wyliczeniami - powiedział.

Zwolak dodał, że agencja kończy akcję ściągania opłaty dodatkowej od punktów skupu mleka, a te od swoich dostawców. Opłata ta ma zostać przekazania Brukseli do końca roku rozliczeniowego, czyli do 15 października. Poinformował, że wskutek postępowań odwoławczych ostatecznie będzie ona nieco mniejsza niż obliczone wcześniej 4 mln euro.

Ministerstwo rolnictwa w przesłanym oświadczeniu podkreśliło, że zgodnie z prawem opłata, jaką państwo członkowskie musi uiścić w przypadku przekroczenia kwoty krajowej, zostaje pobrana od producentów, którzy przyczynili się do tego przekroczenia. "Wysokość opłaty na poziomie kraju wynosi 27,83 euro za 100 kg mleka wprowadzonego do obrotu ponad krajową kwotę mleczną, natomiast ostateczna jednostkowa wysokość opłaty, jaką jest zobowiązany uiścić dostawca za każdy kilogram przekroczenia jego kwoty indywidualnej jest ustalana po zakończeniu danego roku kwotowego na podstawie wykorzystania kwot indywidualnych wszystkich rolników" - podało ministerstwo.

d3e0ge2

Resort przypomniał, że od września 2012 roku na podstawie danych ARR zamieszczał w kolejnych miesiącach na swojej stronie internetowej informację o wielkości skupu mleka i prognozowanego przekroczenia krajowej kwoty mlecznej przez dostawców hurtowych w roku kwotowym 2012/2013. "Informacja o realnej możliwości przekroczenia krajowej kwoty mlecznej (...) i wynikających z tego faktu konsekwencjach w postaci opłaty, była również systematycznie przekazywana do związków branżowych i organizacji rolniczych" - zaznaczono.

Resort zauważył, że dzięki odpowiedniej polityce informacyjnej oraz dobrej współpracy z producentami mleka, ostateczna wysokość przekroczenia była niewielka w stosunku do początkowo prognozowanej. ARR określiła stawkę opłaty dodatkowej z tytułu przekroczenia kwoty indywidualnej dostaw należnej od rolnika, na poziomie 3,45 zł za 100 kg mleka wprowadzonego do obrotu ponad przysługujący producentowi limit.

Z Brukseli Julita Żylińska

d3e0ge2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e0ge2