KE rozpoczyna postępowanie przeciw Polsce ws. ustawy hazardowej
Komisja Europejska rozpoczęła w środę postępowanie przeciwko Polsce w sprawie ustawy hazardowej. KE wysłała oficjalny list, w którym domaga się od polskich władz wyjaśnień na temat krajowych przepisów ograniczających świadczenie niektórych usług hazardowych w internecie.
20.11.2013 | aktual.: 07.01.2014 12:02
Komisja chce zweryfikować, czy krajowe prawo jest zgodne z unijnymi traktatami gwarantującymi swobodny przepływ usług. KE zadała też szereg pytań dotyczących procedury udzielania koncesji i warunków świadczenia usług hazardowych.
Na odpowiedź Warszawa ma dwa miesiące. Następnie Komisja może ponowić prośbę i domagać się dalszych wyjaśnień. Ostatnim etapem postępowania jest pozwanie kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Bruksela ma wątpliwości, czy polskie przepisy, zgodnie z którymi warunkiem świadczenia internetowych usług hazardowych jest fizyczna obecność w państwie członkowskim usługobiorcy, są zgodne z prawem UE.
- Polska ma prawo powiedzieć, że każdy usługodawca, który świadczy usługi w Polsce, musi najpierw otrzymać licencję. Ale nie może mówić, że starać się o taką licencję mogą tylko ci, którzy mają siedzibę w Polsce. Prawa podstawowe w UE i dyrektywa usługowa zapewnia swobodę świadczenia usług wszędzie na terenie UE - wyjaśniła rzeczniczka komisarza ds. rynku wewnętrznego Michel Barniera, Chantal Hughes.
Na obecnym etapie postępowania Komisja "w oficjalny sposób prosi o informacje, bo obawia się, że przepisy nie są zgodne" z unijnym prawem - dodała Hughes. - Polska i kilka innych krajów, do których zwróciliśmy się z podobną prośbą, mają dwa miesiące na odpowiedź. Potem oceniamy tę odpowiedź i na jej podstawie decydujemy, czy chcemy pójść dalej czy nie - poinformowała.
- Choć wysłaliśmy formalny list, będziemy nadal pracować w jak najbardziej konstruktywny sposób z polskimi władzami, by próbować rozwiązać tę sprawę teraz oraz by nie trzeba było przechodzić do kolejnego etapu. Zawsze próbujemy uniknąć tego kolejnego etapu, jeśli to możliwe - zapewniła.
Wątpliwości KE budzą też przepisy o udzielaniu koncesji i świadczeniu internetowych usług hazardowych w pięciu innych krajach UE: Belgii, Czechach, Litwie, Rumunii i na Cyprze.
Pod koniec października ub.r. Komisja Europejska przyjęła dwuletni plan działań dotyczący sektora gier hazardowych w internecie. W ramach tego planu Komisja zapowiedziała, że przyspieszy ocenę przepisów prawnych poszczególnych krajów.
Ustawa hazardowa została uchwalona w dwa dni, w listopadzie 2009 r. Weszła w życie 1 stycznia 2010 r. i wprowadziła m.in. stopniową likwidację urządzania gier hazardowych na automatach o niskich wygranych