Trwa ładowanie...
d329wvy
ke

KE wyraziła zgodę na restrukturyzację hiszpańskich banków

Komisja Europejska wyraziła w środę zgodę na planowaną restrukturyzację czterech znacjonalizowanych hiszpańskich banków, co otwiera drogę do uzyskania przez nie bezpośredniej pomocy z funduszu ratowania strefy euro ESM.

Share
d329wvy

Według unijnego nadzoru ochrony konkurencji zmiany, jakie zamierza się wprowadzić w czwartym co do wielkości hiszpańskim banku Bankia oraz w NCG Banco, Catalunya Banc i Banco de Valencia są zgodne z przepisami UE. Banki te muszą sprzedać swe spółki-córki i udziały, a także wycofać się z transakcji wysokiego ryzyka. Banco de Valencia zostanie sprzedany w całości.

Madrycki dziennik "El Pais" poinformował w niedzielę, że władze Unii Europejskiej przekażą 15 grudnia 35 mld euro hiszpańskiemu państwowemu funduszowi ratowania banków w zamian za znaczne zwolnienia pracowników w czterech wspomnianych instytucjach kredytowych. W dwa tygodnie po wpłaceniu środki te zostaną rozdzielone między wymagające wsparcia spółki - dodała gazeta.

Jak się oczekuje, Bankia, która wystąpiła w maju o państwową pomoc w kwocie 23,5 mld euro, będzie zmuszona zwolnić do 6 tys. spośród 20 tys. swych obecnych pracowników - podał "El Pais", powołując się na źródła w UE i w sektorze bankowym. Bankia to czwarty pod względem wielkości bank komercyjny w Hiszpanii, powstały drogą konsolidacji siedmiu regionalnych kas oszczędności. Natomiast w NCG Banco pracę stracić ma 2 tys. z 5,8 tys. zatrudnionych. (PAP)

dmi/ ro/

d329wvy

Podziel się opinią

Share
d329wvy
d329wvy