Trwa ładowanie...
d1v44d4

KE wzywa do stosowania przepisów ws. obciążeń i wymiarów pojazdów ciężarowych

Warszawa, 25.02.2016 (ISBnews) - Komisja Europejska wezwała Polskę do prawidłowego stosowania przepisów unijnych w sprawie maksymalnych obciążeń i wymiarów pojazdów ciężarowych, podała KE.

Share
d1v44d4

"Komisja Europejska wezwała Polskę do przestrzegania jej zobowiązań na mocy dyrektywy Rady 96/53/WE, która ustanawia między innymi zasady dotyczące maksymalnej masy całkowitej i nacisku osi pojazdów ciężarowych w transporcie krajowym i międzynarodowym. Zgodnie z dyrektywą pojazdy ciężarowe do 40 ton wagi całkowitej i maksymalnie 11,5 tony na oś napędową powinny mieć możliwość swobodnego przemieszczania się po sieci dróg w państwach członkowskich, jedynie z nielicznymi wyjątkami, np. w parkach narodowych lub małych wioskach" - czytamy w komunikacie.

Polska zobowiązuje jednak kierowców tych pojazdów do płacenia za specjalne zezwolenie na około 97% swojej sieci.

"Po intensywnych kontaktach z władzami polskimi Komisja skierowała dziś wniosek w formie uzasadnionej opinii. Polska ma teraz dwa miesiące na powiadomienie Komisji o środkach zastosowanych w celu wykonania dyrektywy; w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE" - czytamy dalej.

(ISBnews)

d1v44d4

Podziel się opinią

Share
d1v44d4
d1v44d4