Trwa ładowanie...
opłata
14-05-2013 15:40

KE zadowolona z deklaracji Visy ws. obniżenia prowizji międzybankowych

Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia wyraził we wtorek zadowolenie z deklaracji Visa Europe ws. obniżenia o około połowę prowizji międzybankowych za płatności kartą kredytową. Deklaracja Visy to reakcja na zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Share
KE zadowolona z deklaracji Visy ws. obniżenia prowizji międzybankowychFot: Visa
d4jpd5r

Chodzi o sytuacje, w których środki pieniężne związane z transakcją kartą kredytową muszą być przetransferowane między bankami, za co Visa pobiera prowizję. Takie opłaty są pobierane w przypadku transakcji między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w przypadku transakcji krajowych na Węgrzech, Islandii, Malcie, Łotwie, w Belgii, Irlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii i Irlandii.

W reakcji na zastrzeżenia KE w sprawie możliwego ograniczania konkurencji z lipca 2012 r., Visa zadeklarowała, że obniży prowizje międzybankowe za płatności kartą kredytową do 0,3 proc. Komisja skonsultuje teraz propozycję firmy z "zainteresowanymi stronami przy użyciu testów rynkowych" - podała KE.

- To bardzo dobra wiadomość, że Visa zdecydowała się przedstawić takie propozycje zobowiązań w odpowiedzi na nasze zastrzeżenia. Biorąc po uwagę rolę płatności kartą dla europejskich konsumentów i firm położenie kresu ograniczeniom konkurencji w uzgodnieniach międzybankowych jest kluczowym priorytetem dla Komisji. Decyzja Visy jest dużym krokiem w tym kierunku - ocenił Almunia.

Visa Europe to organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi; stanowi własność instytucji członkowskich - banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 36 krajów Europy - i jest przez nie zarządzana.

d4jpd5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpd5r
d4jpd5r