Trwa ładowanie...
d1b1sde

KE zwróciła się do Polski ws. dostosowania przepisów bezpieczeństwa na kolei

Warszawa, 26.02.2015 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) zwróciła się do Polski o właściwą transpozycję unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa kolei (dyrektywa 2004/49/WE), podała Komisja.

Share
d1b1sde

"Problemy w Polsce dotyczą zarządzania bezpieczeństwem, odpowiedzialności przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury, jak również niezależności organu ds. bezpieczeństwa i organu dochodzeniowego" - czytamy w komunikacie.

Celem przepisów UE jest wypracowanie jednolitego podejścia do bezpieczeństwa kolei, ustanowienie wymogów w zakresie bezpieczeństwa, obejmujących: bezpieczne zarządzanie infrastrukturą i ruchem kolejowym; role i obowiązki przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury oraz relacji między nimi; wspólne ramy regulacyjne w zakresie bezpieczeństwa; nadzór nad bezpieczeństwem i niezależne dochodzenia w sprawie wypadków. Przepisy powinny obowiązywać od dnia 30 kwietnia 2006 r.

"Jeżeli reakcja (...) Polski okaże się niezadowalająca, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja wszczęła odnośne postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego (...) wobec Polski w lutym 2014 r. W związku z tym obecnie Komisja przesyła uzasadnione opinie" - czytamy dalej.

d1b1sde

Polska mają dwa miesiące na udzielenie Komisji odpowiedzi, podsumowano w komunikacie.

Jednocześnie KE wystąpiła w kwestii przepisów bezpieczeństwa kolei do Bułgarii, gdzie problemy dotyczą definicji przedsiębiorstw kolejowych, rozwoju i poprawy bezpieczeństwa kolei, certyfikatów bezpieczeństwa a także podejmowania decyzji przez organ ds. bezpieczeństwa oraz niezależności organu dochodzeniowego.

(ISBnews)

d1b1sde

Podziel się opinią

Share
d1b1sde
d1b1sde