Trwa ładowanie...
d3hqpel
30-09-2016 17:10

KERM rozpoczął prace; jest wykaz ustaw, którymi się zajmie (opis)

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rozpoczął w piątek prace. Zdaniem premier Beaty Szydło oczekiwania wobec KERM są bardzo duże. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, którymi ustawami Komitet zajmie się w pierwszej kolejności.

d3hqpel
d3hqpel

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na czele z panem wicepremierem Mateuszem Morawieckim jest tą strukturą, która odpowiada za rozwój, za gospodarkę, przygotowuje wszystkie plany, ustawy, projekty gospodarcze, koordynuje politykę gospodarczą polskiego rządu" - powiedziała na pierwszym posiedzeniu KERM premier Szydło.

"Oczekiwania w stosunku do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są bardzo duże. Ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie i że (...) plan odpowiedzialnego rozwoju, który został przygotowany przez pana wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie planem, który będziemy w tej chwili bardzo szybko, bardzo skutecznie wprowadzać w życie" - powiedziała Szydło informując, że podpisała rozporządzenie ws. powołania KERM.

Podkreśliła, że Polska musi się szybciej rozwijać. "Tego oczekują Polacy. Ten szybszy rozwój jest potrzebny po to, żebyśmy mogli realizować nasze założone plany rozwojowe, społeczne, wyrównywanie szans. Dzisiaj Polacy chcą żyć na europejskim poziomie" - zaznaczyła.

Wyraziła oczekiwanie, że Komitet przedstawi plany co do ustaw, które "będziemy jeszcze przyjmowali do końca tego roku", jak też harmonogram działań na rok 2017.

d3hqpel

Szef KERM Mateusz Morawiecki wskazał, że Komitet jest także wypełnieniem pewnych zobowiązań wyborczych PiS dotyczących koordynacji polityki gospodarczej w najszerszym tego słowa znaczeniu. "Takiej koordynacji, która ma z jednej strony doprowadzić do dobrego, zdrowego wzrostu PKB, wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony utrzymać stabilność budżetu, stabilność finansów publicznych państwa" - powiedział.

Według niego zadanie to niektórzy nazywają "kwadraturą koła" lub "syzyfową pracą", bowiem oczekiwania dotyczące wzrostu wydatków są ogromne, a "wiadomo, że obrus jest czasami za krótki", a trzeba go przeciągnąć i zaznaczyć najważniejsze dla państwa priorytety oraz zaspokoić je.

Morawiecki zwrócił uwagę, że ustawy o charakterze społecznym przesuną ok. 30 mld zł w kierunku osób słabiej uposażonych, w kierunku rodzin. Jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia "spójności budżetu". Wśród tych ustaw wymienił m.in. program 500 plus, ustawy senioralne i projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

Jak podkreślił, "na to wszystko musimy zarobić". "I na to wszystko musimy pozyskać środki z podatków. I to jest ta część gospodarcza, żeby zapewnić spójność budżetu, żeby nie doprowadzić do niepotrzebnych napięć w budżecie. Jednocześnie zabezpieczyć te 30 dodatkowych mld (zł-PAP), które przekazaliśmy polskim rodzinom, polskim seniorom, przywracając de facto im godność" - powiedział Morawiecki.

d3hqpel

Według niego trzeba doprowadzić do tego, żeby naturalna polaryzacja między polityką społeczną, wydaniem ogromnych pieniędzy na rodziny polskie i zarobieniem tych pieniędzy - "żeby ten rachunek ekonomiczny się zgadzał".

Podkreślił, że "ogromnym priorytetem" będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3 proc. (PKB - PAP). "Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, rynków kapitałowych, na których spędziłem 20 lat mojego życia zawodowego. Jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki polskiej przez agencje ratingowe, jak już wszyscy w tym roku się tego nauczyliśmy" - podkreślił. Wskazał, że te cele będą musiały być odpowiednio zsynchronizowane.

Wicepremier zaznaczył też, że w pracach KERM będzie od czasu do czasu uczestniczyć premier Beata Szydło. "Za to chciałem serdecznie podziękować, bo to oznacza bardzo wysoki priorytet, który przykładamy do pracy KERM" - powiedział.

d3hqpel

Dodał, że jego zastępcą w KERM będzie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, z którym ustalił tryb koordynacji i synchronizacji prac obu komitetów, aby "nie było niepotrzebnych powtórzeń i niepotrzebnego powielania pracy" oraz "by w sprawny sposób regulować całą materię gospodarczą".

Wskazał, że KERM będzie korzystał z rozbudowywanego strategicznego centrum analitycznego rządu. Podkreślił, że we współczesnym świecie najważniejsza jest właśnie odpowiednia, szybko dostępna, w miarę dokładna informacja, która pozwoli porównać rozwiązania i je wdrażać.

Zaznaczył, że niezwykle ważnym wymiarem życia gospodarczego jest "wymiar europejski". Wyjaśnił, że nad zgodnością polskich regulacji z prawem UE w Komitecie czuwał będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański.

d3hqpel

Dodał, że "chcemy być dobrym krajem członkowskim Unii Europejskiej", który "dba o jednolity rynek i swobodę przepływu". "I będziemy też zabiegać o to, żeby te swobody, które przekładają się na pozytywny wzrost gospodarczy Polski, żeby one również były lepiej postrzegane niż są do tej pory. Bo nie chcemy być krajem członkowskim traktowanym gorzej niż te najsilniejsze kraje UE" - zaznaczył Morawiecki.

Zapowiedział, że przedmiotem prac KERM będą najważniejsze kwestie z punktu widzenia gospodarki, w tym akty prawne, "które będą miały wpływ na gospodarkę, przekraczający pewien pułap finansowy".

"Do takich najważniejszych spraw należy chociażby prawo wodne, czy regulacje dotyczące rynku mocy, czy prawo zamówień publicznych, czy konstytucja dla biznesu, czy wszelkie uregulowania dotyczące usprawnień, ułatwień dla przedsiębiorców" - podał.

d3hqpel

Według niego KERM będzie pracował nad kwestiami, "które w szerokim zakresie będą wpływały na różne dziedziny życia gospodarczego".

Poinformował, że KERM ma już mapę drogową wszystkich ustaw, które do końca roku ma przedstawić w Sejmie. Wskazał na najważniejsze, które wejdą pod obrady KERM i wyraził nadzieję, że zostaną przyjęte, a przynajmniej będą bardzo zawansowane w procesie legislacyjnym w parlamencie.

Wyjaśnił, że resort rozwoju ma gotowych 12 projektów ustaw; "są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej". Jak wymieniał, chodzi m.in. o nowelizację ustawy kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, która ma doprowadzić do lepszej regulacji dot. kar administracyjnych, sankcji administracyjnych dla przedsiębiorców w przypadku naruszenia przepisów. "To jest jeden z elementów, który bardzo często przedsiębiorcy nam sygnalizują" - powiedział Morawiecki.

d3hqpel

Wymienił też projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dochodzenia niektórych wierzytelności oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach. "Brzmi technicznie, ale jest bardzo ważne, bowiem w świecie dzisiejszego przemysłu - reindustrializacja jest jednym z naszych naczelnych priorytetów, wypracowanie odpowiednich przemysłowych standardów jest bardzo ważnym elementem dla poszczególnych branż w gospodarce narodowej" - tłumaczył Morawiecki.

Dodał, że gotowy jest też projekt nowelizacji niektórych ustaw, mający na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Mówił także o zmianie przepisów dotyczących sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Wyjaśnił, że 300 tys. osób prowadzących jednoosobową działalność przekroczyło 65. rok życia i przedstawiciele tej grupy zwracają uwagę na potrzebę takiej regulacji. "Będzie to na pewno bardzo docenione przez rynek" - ocenił wicepremier.

Wymienił także nowelizację przepisów w związku ze skróceniem obowiązku przechowywania akt pracowniczych. "Jako jedyny kraj w Europie zmuszamy przedsiębiorców do przechowywania akt pracowniczych przez 50 lat. W jakimś sensie termin dość odległy i wiadomo, że bardzo trudny do wykonania" - mówił.

Wskazał też na ustawę o prostej spółce akcyjnej i projekt założeń tzw. konstytucji dla biznesu. Poinformował, że KERM zajmie się też nowelizacją ustawy o dozorze technicznym i nowelą ustawy o systemie instytucji rozwoju, ustawy o polskiej instytucji inwestycji i handlu, ustawy o ubezpieczeniach eksportowych.

"To jest pakiet ustaw, który jesienią zamknie komplet ustaw dotyczących najwyższego standardu funkcjonowania instytucji rozwojowych" - powiedział.

W planie są też nowelizacje: ustawy o SKOK; ustawy o usługach płatniczych - bardzo ważnej, zdaniem Morawieckiego, z punktu widzenia procesu, który ma na celu cyfryzację obrotu gospodarczego; ustawy o kredycie konsumenckim; ustawy o obrocie instrumentami finansowymi; ustawy o VAT.

Wymienił ponadto ustawę o wyposażeniu morskim, ustawę o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. "To jeden ze sztandarowych projektów PiS" - podkreślił.

Do tego dochodzi ustawa o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej czy nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza i ustawa o generalnej inspekcji rybołówstwa.

Wśród projektów przygotowywanych w resorcie energii Morawiecki wymienił projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych - jak podkreślił - bardzo ważny zarówno z punktu widzenia rozszerzenia katalogu działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które będą mogły być objęte mechanizmami wsparcia, a także projekt nowelizacji prawa energetycznego.

Mówił także o "ważnych zmianach do ustawy prawo geologiczne i prawo wodne" oraz pracach nad przepisami dot. służby geologicznej.

Jako fundamentalny wymienił też kodeks budowlany, którego opracowanie jest w ostatniej fazie.

"Katalog, myślę, nie jest zamknięty, bo będziemy chcieli również dyskutować ustawy w zakresie ochrony środowiska" - mówił. Podkreślił, że niezwykle ważne jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

"A w procesie inwestycyjnym najważniejsze są procedury budowlane, kodeks budowlany, zgody środowiskowe i również procedury wynikające z kodeksu postępowania administracyjnego i wszystkie te, które wiążą się z funkcjonowaniem jednostek samorządu terytorialnego. To też całościowo chcemy przeglądnąć. Te dziedziny wpływają na tempo wydawania zgód, na procesy inwestycyjne" - dodał.

d3hqpel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqpel