Kernai: to celowe działanie w interesie Rosjan
Węgierska opozycja oskarżyła lewicowy rząd ustępującego premiera Ferenca Gyurcsanya o ciche poparcie udzielone rosyjskimu koncernowi Surgutniefiegas. Koncenn zakupił za pośrednictwem austriackiej grupy OMV 21 procent akcji w strategicznym węgierskim koncernie paliwowym MOL. Opozycja obawia się aktywności Rosjan, którzy - jej zdaniem - będą chcieli przejąć MOL i zablokować projekt gazociągu Nabucco.
Węgierska opozycja oskarżyła lewicowy rząd ustępującego premiera Ferenca Gyurcsanya o ciche poparcie udzielone rosyjskimu koncernowi Surgutniefiegas.
Koncern zakupił za pośrednictwem austriackiej grupy OMV 21 proc. akcji w strategicznym węgierskim koncernie paliwowym MOL. Opozycja obawia się aktywności Rosjan, którzy - jej zdaniem - będą chcieli przejąć MOL i zablokować projekt gazociągu Nabucco.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu członkowie zagranicznej komisji Zgromadzenia Narodowego postawili pytanie, dlaczego do transakcji doszło właśnie teraz podczas kryzysu politycznego na Węgrzech i po podaniu się do dymisji premiera.
Szef MOL Zsolt Kernai podejrzewa węgierski rząd, że "aktywnie wspomagał Rosjan przy transakcji". W wystąpieniu przed członkami komisji Kernai stwierdził, że "żadna zagraniczna firma nie uzyskała dotąd, bez zgody rządu, tak wysokiego udziału w węgierskiej firmie strategicznej. Kernai oskarzył również austriacki koncern OMV o "celowe działanie w interesie Rosjan".
Przewodniczący komisji zagranicznej Zsolt Nemeth uznał, że "prorosyjski rząd premiera Guyrcanyia nie działa w interesie zjednoczonej Europy". Nemeth przypomniał, ze 10 marca, podczas oficjalnej wizyty w Moskwie, premier podpisał porozumienie z Gazpromem o utworzeniu węgiersko-rosyjskej społki, która zbuduje węgierski odcinek Gazociągu Południowego (South Stream). Gazociąg mający połączyć wybrzeża Rosji i Bułgarii przez Morze Czarne, biegący dalej przez Serbię i Węgry do Austrii będzie konkurował z preferowanym przez Unię gazociągiem Nabucco.
Rosyjska spółka Sugrutniefiegas, związana z Kremlem. odkupiła od austrackiego koncernu OMV 21 procent udziałów w grupie MOL za 1,4 mld euro to jest za dwukrotną cenę akcji na giełdzie. Węgierski rząd twierdzi, że nie wiedział nic o przygotowywanej transakcji.
A jednak przed rokiem kiedy sami Austriacy zaczęli skupywać akcje MOL i zaproponowali fuzję obu koncernow paliwowych (OMV i MOL) rząd premiera Gyurcsanyia ostro zaprotestował i zablokował taką możliwość w parlamencie, sprzedając część udziałów czeskiej grupie CEZ i Oman OIL.