KGHM dał sygnał do odwrotu - komentarz po sesji
Zaskakująco słabe zakończenie sesji na Wall Street, przewaga koloru czerwonego na giełdach azjatyckich oraz taniejąca mocno miedź to mieszanka, która z góry skazywała naszą giełdę na negatywne otwarcie.
Indeks naszych największych spółek rozpoczął dzień osiemnaście punktów poniżej wczorajszego zamknięcia, a głównym winowajcą takiego stanu rzeczy był oczywiście href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHMKGHM (Zobacz notowania spółki »), którego kurs zameldował się w okolicach poziomu 100 złotych. Jeszcze wczoraj nasz miedziowy gigant, pomimo kłopotów na rynku surowcowym, bronił się przed większą przeceną. Jednak kolejny dzień mocnej wyprzedaży miedzi już zdecydowanie przełożył się na poziom jego wyceny. Po początkowym spadku do południa niewiele się działo. Niedźwiedzie przed godziną 12.00 spróbowały lekko podkreślić swoją przewagę, ale niewiele ugrały. Spokój na innych rynkach powodował, że i u nas notowania się ustabilizowały. Niestety ten spokój został brutalnie zburzony po godzinie 14.30. Bardzo słabe dane o grudniowej sprzedaży detalicznej w USA wywołały lekką panikę na rynkach akcji, co u
nas skutkowało nowymi poziomami minimalnymi indeksów. Przed otwarciem sesji na Wall Street atmosfera zaczęła się nieco poprawiać i udało nam się trochę ograniczyć straty. Gdy okazało się, że za oceanem spadki nie są aż tak dramatyczne, jeszcze zdołaliśmy się nieco poprawić, ale euforia zakupów to niestety nie była.
Obroty osiągnęły dziś poziom powyżej jednego miliarda złotych. Wzrost zanotowało 121 spółek, a spadek – 215. href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») zakończył się ostatecznie spadkiem o -1,31%, mWIG40 spadł o -0,40%, a sWIG80 o -0,80%. Najlepiej prezentowały się spółki telekomunikacyjne i budowlane, najsłabiej – surowcowe i paliwowe.
Wśród spółek z indeksu WIG20, oprócz słabego KGHM-u (-6,96%), słabą sesję zaliczyły również: href="http://finanse.wp.pl/isin,PLJSW0000015,notowania-podsumowanie.html">JSWJSW (Zobacz notowania spółki ») (-6,22%), Lotos (-5,65%), Tauron (-3,59%), Kernel (-2,16%), LPP (-2,07%) oraz Asseco Poland (-1,80%). Na plusie dzień zakończyły jedynie cztery spółki: Eurocash (+1,57%), BZWBK (+0,37%), Orange (+0,37%) oraz PZU (+0,19%).
Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: Budopol, e-Kancelaria, MIT, Próchnik, Kompap, Fota, Arteria, Hyperion i Enea. Najsłabiej zaś prezentowały się: Termorex, Silvano, Bumech, Peixin, IDM, Monnari, ACE, Amica, Paged, EkoExport i CI Games.
Na dzisiejszej sesji mocne piętno odcisnął KGHM i przez długi czas był głównym winowajcą sporych spadków na indeksie naszych blue chipów. Inne spółki nie poddawały się i dopiero słabe dane zza oceanu spowodowały, że i one osunęły się na niższe poziomy. Choć w najbliższych dniach niewykluczone są dalsze wzrosty na warszawskiej giełdzie, w przypadku ocieplenia się atmosfery na najważniejszych światowych parkietach, to jednak w dalszej perspektywie spodziewałbym się jednak pogorszenia koniunktury. Większa korekta na Wall Street jest według mnie jak najbardziej prawdopodobna, a to niestety nie będzie nam pomagało. Co prawda nie musimy w stu procentach powielać ruchów spadkowych na głównych światowych parkietach, gdyż z hossy, którą tam widzieliśmy, nie za bardzo skorzystaliśmy, jednak trzeba się liczyć z tym, że także powędrujemy na południe. Choć widziałbym w tym ruchu szansę na tańsze zakupy, które zaowocują w późniejszym terminie.
Piotr Trzciński
Makler DM BZ WBK S.A.