KGHM: Warunki makroekonomiczne mogą wpłynąć na obniżenie wartości aktywów
Warszawa, 14.08.2015 (ISBnews) - KGHM Polska Miedź zakłada, że w przypadku niekorzystnych warunków makroekonomicznych zajdzie potrzeba weryfikacji jej nakładów inwestycyjnych i obniżenia wartości aktywów produkcyjnych, podała spółka.
14.08.2015 10:31
"Istotną cechą ostatniego okresu jest duża zmienność warunków makroekonomicznych. W związku z powyższym KGHM z uwagą analizuje możliwe zagrożenia i ryzyka, zakładając możliwość dalszych niekorzystnych dla spółki zmian w zakresie cen miedzi i srebra. Potencjalny wpływ tych zmian może oznaczać ewentualną potrzebę weryfikacji nakładów inwestycyjnych i obniżenia wartości aktywów produkcyjnych" - czytamy w komentarzu do wyników spółki za I półrocze 2015 r.
Spółka będzie zobowiązana do zbadania przesłanek i przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywów netto, jeśli współczynnik relacji kapitalizacja rynkowa spółki do wartości aktywów netto w długim terminie (powyżej 1 roku) utrzyma się poniżej 0,8, podano.
KGHM analizuje także następstwa ewentualnego dalszego umacniania się dolara amerykańskiego, co oznaczałoby presję na dolarowe ceny surowców. Istotne znaczenie dla spółki może mieć także większe od oczekiwanego spowolnienie chińskiej gospodarki, które może skutkować spadkiem tempa wzrostu konsumpcji miedzi.
"W związku z tym spółka dokonuje przeglądu projektów i programów inwestycyjnych, zakładając możliwość przesunięcia projektów w czasie oraz zawieszenia niektórych inwestycji. Analizowane są scenariusze działań w przypadku długoterminowego utrzymywania się cen metali na niskich poziomach. Mając pełną świadomość czynników zagrażających realizacji planów grupy KGHM, spółka z wyprzedzeniem podejmuje działania służące osłabieniu ich negatywnego wpływu" - podsumowano.
KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
(ISBnews)