KGHM zakłada ok. 70 tys. t miedzi i 28 mln funtów tlenku molibdenu z Sierra Gorda w '14
28.02. Warszawa (PAP) - KGHM podtrzymuje, że w tym roku produkcja miedzi z chilijskiego złoża Sierra Gorda sięgnie ok. 70 tys. ton. Koncern zakłada także, że w 2014 r. uzyska na...
28.02. Warszawa (PAP) - KGHM podtrzymuje, że w tym roku produkcja miedzi z chilijskiego złoża Sierra Gorda sięgnie ok. 70 tys. ton. Koncern zakłada także, że w 2014 r. uzyska na tym projekcie ok. 28 mln funtów tlenku molibdenu. Zarząd koncernu nie wyklucza, że nakłady na projekt znajdą się pod presją kosztów pracy i cen energii.
"Należy pamiętać, że 2014 r. to będzie okres rozruchu dla Sierra Gorda. Przewidujemy, że potrwa on 5-6 miesięcy. Dlatego szacujemy, że w tym roku otrzymamy z tego złoża ok. 70 tys. ton miedzi oraz 28 mln funtów tlenku molibdenu. Taki jest nasz cel i mamy nadzieję, że będzie on możliwy do zrealizowania, ale to pokażą pierwsze miesiące po uruchomieniu projektu" - poinformował Jarosław Romanowski, wiceprezes spółki.
Prezes Herbert Wirth dodał, że obecnie poziom zaawansowania projektu wynosi ponad 90 proc., a wydatki sięgnęły 3,4 mld USD. Z szacunków KGHM wynika, że nakłady inwestycyjne na uruchomienie Sierra Gorda to ok. 3,9 mld USD.
"Na razie jest to obowiązujący scenariusz. Należy jednak pamiętać, że nie żyjemy w odosobnieniu od tego co dzieje się na świecie, w tym na rynku chilijskim. Są wskaźniki, które mogą zaburzyć nieznacznie pewne elementy jeśli chodzi o nakłady. Chodzi m.in. o koszty pracy i ceny energii" - powiedział prezes, nie chciał jednak skomentować, jaka może być skala tych "zaburzeń".
Agencja Bloomberg informowała w czwartek, że chilijski sąd odrzucił pozwolenie na transport surowca z kopalni Sierra Gorda do portu w Antofagaście.
"Chcieliśmy przewozić produkcję z Sierra Gorda przy pomocy szczelnych wagonów kolejowych do nowego magazynu w porcie w Antofagaście, jednak sąd uznał, że możemy naruszyć przepisy związane z ochroną środowiska. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, uważamy, że to rozwiązanie jest najbezpieczniejsze. Będziemy się od tego wyroku odwoływać" - powiedział Romanowski.
"Mamy też przygotowane alternatywne scenariusze. Możemy dostarczać surowiec ciężarówkami do publicznego portu w Antofagaście, podobnie jak robią to inni producenci, lub w ogóle do innych portów" - dodał.
W chilijskim Sierra Gorda trwa budowa kopalni odkrywkowej i zakładu wzbogacania rud. Uruchomienie I fazy projektu Sierra Gorda ma pozwolić spółce na produkcję 110 tys. ton miedzi i 23 tys. ton molibdenu rocznie. Docelowo roczna produkcja Sierra Gorda ma wynosić ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. ton molibdenu, 2 tony złota przez ponad 20 lat.
Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM International i spółek Grupy Sumitomo, w którym KGHM International uczestniczy w 55 proc., Sumitomo Metal Mining Co. Ltd. w 31,5 proc. i Sumitomo Corporation w 13,5 proc. (PAP)
jow/ ana/