Trwa ładowanie...
auto
23-02-2009 07:23

Kiedy nie ma przychodu ze sprzedaży samochodu

Jeśli przedsiębiorca wykupi leasingowane auto, wprowadzi je do ewidencji środków trwałych, a potem sprzeda, musi wykazać przychód z działalności.

Kiedy nie ma przychodu ze sprzedaży samochoduŹródło: Jupiterimages
d4kctlt
d4kctlt

Szanse na uniknięcie podatku ma wtedy, gdy przekaże je od razu na prywatne potrzeby i sprzeda po sześciu miesiącach.

Można wykupić...

Wiele firm wykorzystuje w działalności gospodarczej samochody osobowe używane na podstawie umowy leasingu. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania takiej umowy korzystający mają dwie możliwości:
1) zawrzeć nową umowę leasingu, której przedmiotem będzie dotychczas użytkowany pojazd,
2) wykupić samochód, zgodnie z warunkami umowy, od leasingodawcy.

Wiele firm korzysta z tej drugiej opcji ze względu na możliwość wykupu auta za kwotę znaczenie niższą od jego rynkowej wartości.

...a potem amortyzować

Po nabyciu pojazdu od leasingodawcy przedsiębiorca ma dwie możliwości:
1) może wpisać samochód do swojej ewidencji środków trwałych i amortyzować go lub
2) może nie zaliczać pojazdu do środków trwałych i przeznaczyć na potrzeby osobiste.

d4kctlt

Wybór któregoś z tych rozwiązań będzie wywoływać różne skutki podatkowe przy sprzedaży samochodu.

Przychód z działalności...

Jeśli wprowadziliśmy samochód do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jego sprzedaż będzie skutkować osiągnięciem przychodu z działalności gospodarczej. Nawet wycofanie auta z firmy i przeniesienie go do majątku prywatnego może nie uchronić od zapłaty podatku dochodowego przy jego sprzedaży. Z ustawy o PIT wynika bowiem, że jeśli przedsiębiorca sprzedaje wycofany z firmy środek trwały, uzyskuje przychód z działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia nawet to, że w chwili sprzedaży podatnik nie prowadzi już działalności gospodarczej.

...chyba że sprzedajemy po sześciu latach

Jedynie wtedy, gdy sprzedaż wycofanego z działalności gospodarczej środka trwałego nastąpi po upływie sześciu lat (licząc od końca miesiąca, w którym podatnik go wycofał z firmy), nie powstanie przychód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

d4kctlt

Podsumowując, zaliczenie samochodu do środków trwałych powoduje, że jego sprzedaż będzie wiązać się z koniecznością wykazania przychodu z działalności. Jedynie wycofanie auta z firmy i sprzedaż po sześciu latach pozwala uniknąć tego obowiązku.

Czasami wystarczy pół roku

Przychód z działalności nie powstanie natomiast wtedy, gdy samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ale przeniesiony do majątku osobistego. W takiej sytuacji nie zastosujemy art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Tak więc sprzedaż samochodu wykupionego od leasingodawcy będzie rozliczana na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, w ramach źródła - przychody z odpłatnego zbycia rzeczy. Jeżeli nastąpi po upływie sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym przedsiębiorca wykupił pojazd od leasingodawcy, nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego od przychodu.

Hanna Kozłowska jest doradcą podatkowym, biegłym rewidentem
Damian Panek jest doradcą podatkowym KDA Kancelaria Doradców i Audytorów Spółka Doradztwa Podatkowego sp. z o.o.

d4kctlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kctlt