Kiedy nie ma przychodu ze sprzedaży samochodu
Jeśli przedsiębiorca wykupi leasingowane auto, wprowadzi je do ewidencji środków trwałych, a potem sprzeda, musi wykazać przychód z działalności.
Szanse na uniknięcie podatku ma wtedy, gdy przekaże je od razu na prywatne potrzeby i sprzeda po sześciu miesiącach.
Można wykupić...
Wiele firm wykorzystuje w działalności gospodarczej samochody osobowe używane na podstawie umowy leasingu. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania takiej umowy korzystający mają dwie możliwości:
1) zawrzeć nową umowę leasingu, której przedmiotem będzie dotychczas użytkowany pojazd,
2) wykupić samochód, zgodnie z warunkami umowy, od leasingodawcy.
Wiele firm korzysta z tej drugiej opcji ze względu na możliwość wykupu auta za kwotę znaczenie niższą od jego rynkowej wartości.
...a potem amortyzować
Po nabyciu pojazdu od leasingodawcy przedsiębiorca ma dwie możliwości:
1) może wpisać samochód do swojej ewidencji środków trwałych i amortyzować go lub
2) może nie zaliczać pojazdu do środków trwałych i przeznaczyć na potrzeby osobiste.
Wybór któregoś z tych rozwiązań będzie wywoływać różne skutki podatkowe przy sprzedaży samochodu.
Przychód z działalności...
Jeśli wprowadziliśmy samochód do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jego sprzedaż będzie skutkować osiągnięciem przychodu z działalności gospodarczej. Nawet wycofanie auta z firmy i przeniesienie go do majątku prywatnego może nie uchronić od zapłaty podatku dochodowego przy jego sprzedaży. Z ustawy o PIT wynika bowiem, że jeśli przedsiębiorca sprzedaje wycofany z firmy środek trwały, uzyskuje przychód z działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia nawet to, że w chwili sprzedaży podatnik nie prowadzi już działalności gospodarczej.
...chyba że sprzedajemy po sześciu latach
Jedynie wtedy, gdy sprzedaż wycofanego z działalności gospodarczej środka trwałego nastąpi po upływie sześciu lat (licząc od końca miesiąca, w którym podatnik go wycofał z firmy), nie powstanie przychód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).
Podsumowując, zaliczenie samochodu do środków trwałych powoduje, że jego sprzedaż będzie wiązać się z koniecznością wykazania przychodu z działalności. Jedynie wycofanie auta z firmy i sprzedaż po sześciu latach pozwala uniknąć tego obowiązku.
Czasami wystarczy pół roku
Przychód z działalności nie powstanie natomiast wtedy, gdy samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ale przeniesiony do majątku osobistego. W takiej sytuacji nie zastosujemy art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Tak więc sprzedaż samochodu wykupionego od leasingodawcy będzie rozliczana na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, w ramach źródła - przychody z odpłatnego zbycia rzeczy. Jeżeli nastąpi po upływie sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym przedsiębiorca wykupił pojazd od leasingodawcy, nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego od przychodu.
Hanna Kozłowska jest doradcą podatkowym, biegłym rewidentem
Damian Panek jest doradcą podatkowym KDA Kancelaria Doradców i Audytorów Spółka Doradztwa Podatkowego sp. z o.o.