Trwa ładowanie...

Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi S19

W piątek oddany został do użytku ponad 4-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 od autostradowego węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza na drodze krajowej nr 4 - poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.

Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi S19Źródło: AFP/ABDELHAK SENNA
d1dq1jq
d1dq1jq

Dodała, że oddany w piątek fragment drogi jest ostatnią częścią autostradowej obwodnicy Rzeszowa. - Dzięki temu całkowicie wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z centrum Rzeszowa - zaznaczyła Rarus.

Nowy odcinek S19 stanowi bezpośrednie połączenie istniejącej drogi krajowej nr 4 z autostradą A4. Kierowcy jadący autostradą będą mogli z niej zjechać na węźle autostradowym Rzeszów Zachód i dalej - oddanym do ruchu odcinkiem S19 - dojechać do krajowej "czwórki" w miejscowości Świlcza. Z kolei kierowcy jadący DK4 będą mogli odcinkiem S19 dojechać poprzez węzeł Rzeszów Zachód do autostrady A4.

Rarus zwróciła uwagę na ronda turbinowe wybudowane na węźle Świlcza. - Jest to nowe rozwiązanie zastosowane na podkarpackich drogach. Ronda wybudowane są w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. Ponieważ pojazdy są kierowane na odpowiednie wyloty ronda, zmniejsza to ryzyko kolizji - podkreśliła.

Budowa ponad 4 kilometrowego odcinka S19 kosztowała prawie 143 mln zł; wykonawcą była firma Eurovia, która dokończyła budowę tego fragmentu trasy po tym, jak w maju ub.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała kontrakt z firmą Radko. Powodem odstąpienia od umowy był brak płynności finansowej, co wiązało się także z zajęciami komorniczymi i zgłoszonym wnioskiem o upadłość firmy Radko.

d1dq1jq

Eurovia w 10 miesięcy dokończyła budowę tego odcinka - m.in. wybudowała węzeł Świlcza, dokończyła również budowę trzech wiaduktów i sześciu przepustów oraz dróg serwisowych.

Droga ekspresowa S19 ma przebiegać przez wschodnią część Polski, od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Na Podkarpaciu w 2013 r. oddano do ruchu 66,5 km nowych dróg - wśród nich trzy odcinki autostrady A4 oraz pierwszy etap obwodnicy Leżajska w ciągu drogi krajowej nr 77. Jeszcze w grudniu br. rzeszowski oddział GDDKiA planuje udostępnić kierowcom odcinek autostrady A4 od węzła Przemyśl do Korczowej (granica państwa) oraz węzeł autostradowy Jarosław Zachód.

d1dq1jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dq1jq