KIG planuje misję gospodarczą do Ameryki Środkowej w czerwcu
Warszawa, 25.02.2016 (ISBnews) - Wzrost PKB państw Ameryki Środkowej jest znacząco wyższy niż rozwój rozwiniętych państw Unii Europejskiej, co jest dobrym sygnałem dla intensyfikacji eksportu z tymi państwami. Szansą na poprawę eksportu do tej części świata jest planowana przez Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) misja gospodarcza do tego regionu w czerwcu tego roku zapowiedział prezes KIG Andrzej Arendarski.
25.02.2016 | aktual.: 25.02.2016 09:53
"Wzrost PKB państw Ameryki Środkowej jest znacząco wyższy niż rozwój rozwiniętych państw Unii Europejskiej. To dobry sygnał dla intensyfikacji eksportu z tymi państwami. Obecnie w wymianie z tymi krajami dominuje przemysł stoczniowy, farmaceutyczny i chemiczny. Z Ameryki Centralnej sprowadzamy do kraju głównie produkty rolne, ale również podzespoły komputerowe. Bilans handlowy tej wymiany dla Polski jest ujemny. Szansą na poprawę sytuacji jest planowana przez KIG misja gospodarcza do tego regionu w czerwcu tego roku" - powiedział Arendarski podczas seminarium Izby z ambasadorami państw Ameryki Środkowej.
Przedstawiciele SICA - stowarzyszenia zrzeszającego najważniejsze państwa Ameryki Środkowej - podkreślali, że obecnie jest odpowiedni moment na inwestycje w tym regionie.
"Rozwój państwa można porównać do życia produktu - najpierw mamy fazę wprowadzenia produktu na rynek, potem etap wzrostu, stabilizacji i wreszcie spadku. Kraje Ameryk Środkowej są zdecydowanie na początku tego cyklu, jeżeli chodzi o możliwości inwestycyjne. Nikt nie powinien kupować akcji, gdy są najdroższe, tylko właśnie przed ich wzrostem" - powiedział Ramon Custodia Espinoza, ambasador Hondurasu, którego rząd obecnie przewodniczy SICA.
Ambasadorowie państw regionu wskazywali przede wszystkim na korzystną lokalizację, która umożliwia rozwój w kierunku zarówno północnoamerykańskim, jak i na rynki Ameryki Południowej. Dodatkowo obecność kanału panamskiego otwiera eksport również do Azji. Oprócz logistyki wszystkie kraje są atrakcyjne turystycznie, jednak jedynie Dominikana posiada bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawą. Interesującym państwem jest drugi najmniejszy kraj regionu - Kostaryka. W przeciwieństwie do innych, ten mały kraj nie eksportuje przede wszystkim produktów rolnych, ale mikrochipy i jest zainteresowany zagranicznym know-how i technologiami.
"Ameryka Środkowa i Południowa to świetny obszar do rozwoju biznesu. Udowodniliśmy, że dla polskich firm nie musi to być egzotyka i da się zbudować przedsiębiorstwo na silnych relacjach z tym regionem. Na początku lat 90. rozpoczęliśmy wymianę handlową zza Atlantykiem i obecnie jesteśmy jednym z liderów polskiego rynku bananów" - powiedział dyrektor zarządzający Quiza sp. z o.o. Bartosz Szatkowski.
Planowana na czerwiec misja gospodarcza KIG stanowi wyjątkową szansę dla firm na rozpoczęcie współpracy z państwami Ameryki Środkowej. Obecnie Polska nie posiada placówek dyplomatycznych w regionie. W Warszawie mieście się jedynie ambasada Panamy, podczas gdy pozostałe państwa SICA mają swoje reprezentacje m.in. w Berlinie czy Zurychu.
"W rozwoju relacji z państwami SICA potrzebna jest nam lepsza koordynacja. Obecnie posiadamy 4 konsulaty honorowe w tych państwach, a brak stałych misji dyplomatycznych na pewno utrudnia budowanie przedsięwzięć gospodarczych" - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.
(ISBnews)