Trwa ładowanie...

Klienci Finroyal mogą wystąpić z pozwem zbiorowym w Polsce

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy po dokonaniu szczegółowej analizy prawnej stwierdziła, że klienci poszkodowani przez Finroyal będą mogli dochodzić przysługujących im roszczeń w postępowaniu grupowym w Polsce. Będzie to możliwe pomimo tego, że siedziba spółki Finroyal znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Klienci Finroyal mogą wystąpić z pozwem zbiorowym w PolsceŹródło: newspix.pl, fot: Damian Burzykowski
d2s2gde
d2s2gde

Są już dziesiątki klientów gotowych przystąpić do pozwu zbiorowego przeciwko Finroyal, kolejnej po Amber Gold instytucji parabankowej mającej na swoim koncie rzesze oszukanych osób. W opinii Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy poszkodowani przez spółkę Finroyal są w podobnej sytuacji jak klienci spółki Marcina P. i mogą dochodzić swoich praw w drodze postępowania grupowego. Możliwość dochodzenia roszczeń w Polsce gwarantuje im Rozporządzenie Rady (WE) NR 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia, jeżeli kontrahent konsumenta nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Państwa Członkowskiego, ale posiada filię, agencję lub inny oddział w Państwie Członkowskim, to będzie on traktowany w sporach dotyczących swojej działalności tak, jak gdyby miał miejsce zamieszkania na terytorium tego Państwa – wyjaśnia mecenas Paweł Borowski, adwokat, szef departamentu prawa procesowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. – Art. 16 Rozporządzenia wskazuje, że konsument może wytoczyć powództwo przeciwko swemu kontrahentowi albo przed sądem Państwa Członkowskiego, na którego terytorium ten kontrahent ma miejsce zamieszkania, albo przed sądem miejsca, w którym konsument ma miejsce zamieszkania – dodaje mecenas Borowski.

Finroyal to marka brytyjskiej instytucji finansowej (FRL Capital Limited) z siedzibą w Londynie. Na polskim rynku działała od 2007 roku. Oferowała wysokooprocentowany produkt finansowy nazwany "Kontraktem Lokacyjnym". W marcu 2008 roku trafiła na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. W czerwcu 2012 pojawiły się doniesienia, iż klienci spółki nie mają możliwości wypłaty środków. Dziesiątki z nich już teraz zamierzają dochodzić swoich praw w drodze postępowania grupowego.

Można się spodziewać, że pozew zbiorowy przeciwko spółce Finroyal będzie kolejnym pozwem grupowym, w którym swoich roszczeń dochodzić będą poszkodowani przez parabankowe instytucje finansowe. W dniu 31 sierpnia br. do sądu trafił pozew zbiorowy byłych klientów Amber Gold. Istnieje prawdopodobieństwo, że za przykładem ponad 700 osób objętych pozwem zbiorowym przeciwko spółce Marcina P. pójdą też klienci poszkodowani przez Finroyal.

d2s2gde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s2gde