Trwa ładowanie...

Klienci skarżą bank za kredyt hipoteczny

Kilkudziesięciu klientów oskarża Getin Noble Bank o wprowadzenie w błąd przy zmianie wielkości rat kredytu hipotecznego. Przygotowują pozew zbiorowy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Klienci skarżą bank za kredyt hipoteczny
Źródło: Thinkstockphotos
d1bfy07

Problem dotyczy osób, które wzięły kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich, a następnie podpisały aneks "Mini%". Dzięki niemu klienci mieli płacić niższe raty w czasie, gdy kurs szwajcarskiej waluty dramatycznie poszybował w górę. Okazało się jednak, że gdy przestał obowiązywać, bank zaczął doliczać odroczoną część do kapitału kredytu.

W konsekwencji rata wzrosła do wartości wyższej niż przed podpisaniem aneksu. Kredytobiorcy mają pretensję, że GNB nienależycie ich o całym mechanizmie informował.

Bank tłumaczy się, że miał to być sposób na ulżenie frankowym klientom, gdy złoty znacznie się osłabił. Oczekiwane umocnienie rodzimej waluty w późniejszym czasie miało zrekompensować wzrost raty. Ale rodzima waluta dalej traciła.

d1bfy07

Podobne roszczenie względem GNB mają klienci, którzy skorzystali z oferty "Kwartalny zysk" oraz "Kwartalny profit". Także w tym przypadku zarzucają bankowi nienależyte informowanie o szczegółach produktu. Według nich nie otrzymali rzetelnej informacji o konsekwencjach wcześniejszego wyjścia z inwestycji.

W sprawie kredytu hipotecznego pozew w imieniu 28 klientów już przygotowuje kancelaria Wierzbowski Eversheds. W kwestii "Kwartalnego zysku" ta sama kancelaria analizuje problem i nie wyklucza, że podjęte zostaną podobne kroki.

d1bfy07

Podziel się opinią

Share
d1bfy07
d1bfy07