Trwa ładowanie...

Klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki jest koszt i ile prądu zużywa?

Najpierw wydatek kilku tysięcy złotych, a później jeszcze po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tyle zazwyczaj kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu. Sprawdzamy, czy taka inwestycja się opłaca.

Klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki jest koszt i ile prądu zużywa?Źródło: EASTNEWS
d3vkkjp
d3vkkjp

Synoptycy zapowiadają, że w sierpniu Polacy mogą spodziewać się fali upałów. Ma być znacznie cieplej niż w lipcu, a temperatura w drugim miesiącu wakacji powinna dość często przekraczać 30 stopni Celsjusza.

To oznacza, że Polacy znowu będą szukali sposobów na ochłodę, a sklepy ze sprzętem AGD przeżyją prawdziwe oblężenie w poszukiwaniu wentylatorów, wiatraków czy klimatyzatorów.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile może kosztować zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu. I jak komfort wpływa na comiesięczne rachunki za energię elektryczną.

Obejrzyj: Dieta na upały

Klimatyzator: przenośny czy na stałe?

Po kilku upalnych dniach w wielu domach zapada decyzja o zamontowaniu klimatyzacji. I zaczyna się przeszukiwanie sieci w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.

d3vkkjp

Na rynku są klimatyzatory przenośne z rurą odprowadzającą ciepłe powietrze. Średnia cena urządzenia niezłej klasy to około 1500-2000 złotych. Wtedy trzeba jednak rurę gdzieś wystawić (najlepiej za okno), a to już kłopot, szczególnie w blokach i budynkach wielorodzinnych.

Alternatywą są urządzenia bez rury, które jednak powietrza nie schładzają, a zaledwie nim poruszają. Klimatyzacją więc nazwać tego nie można, bo temperaturę odczuwalną można w praktyce obniżyć raptem o 1 czy 2 stopnie Celsjusza.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście montaż klimatyzacji na stałe. To jednak wymaga drobnych prac remontowych, nierzadko oznaczających sporo wiercenia, kucie ścian i konieczność malowania ich po zakończeniu montażu. Wydatek może sięgać od 2,5 do nawet 4 czy 5 tys. zł w zależności od urządzenia.

Jak dobrać urządzenie? Specjaliści radzą, by każdy kilowat mocy planować na 10 metrów kwadratowych mieszkania. Czyli 3,5 kW powinno bez problemu schłodzić pomieszczenie o powierzchni 35 metrów. Jeśli chcemy mieć przyjemną temperaturę na 50 metrach, to warto zdecydować się na urządzenie o mocy 5 kW.

d3vkkjp

Ile kosztuje klimatyzacja? Sprawdziłem to

Miesięczny koszt eksploatacji oszacować jest niezwykle trudno. Wiele zależy od rodzaju pomieszczenia, temperatury w nim panującej, klasy energetycznej urządzenia czy osobistych preferencji (zależy, czy chłodzimy do 16, czy do 22 stopni Celsjusza).

Porównałem wówczas miesiące zimowe i wczesnowiosenne (wtedy klimatyzacja nie była uruchamiana) z majem i czerwcem, gdy upały zaczęły już doskwierać. To najlepiej pokazało, o ile więcej "nakręcił" mój licznik.

d3vkkjp

A w tym czasie urządzenie działało na pełnych obrotach. Zazwyczaj 2-3 godziny dziennie, a w weekendy nawet dłużej. Temperatura ustawiona była na około 20 stopni Celsjusza.

Każde urządzenie ma w specyfikacji technicznej wskazany nominalny pobór mocy. Zazwyczaj jest to niespełna 30 proc. mocy chłodzącej, czyli w moim przypadku około 1 kW. Tę wartość należy później pomnożyć przez liczbę godzin, gdy klimatyzacja jest włączona. W moim przypadku wychodziły więc 3 kWh dziennie. W miesiącu więc wychodzi około 100 kWh.

Tak też było, gdy skonfrontowałem obliczenia z rachunkiem za prąd. Z analizy faktury i faktycznego zużycia wynikało wówczas, że w miesiąc klimatyzacja mogła pobrać około 100-120 kilowatogodzin. Koszt jednej to zgodnie z umową 53 grosze brutto (cena samej energii plus opłata dystrybucyjna). Czyli około 60 zł za miesiąc eksploatacji.

d3vkkjp

W tym roku koszty powinny być inne, ale trudno będzie to dokładnie oszacować. Pandemia może zakłamywać wyniki - więcej czasu spędzamy w domu, a to oznacza znacznie większe zużycie prądu, jak zresztą u wielu Polaków.

Skąd więc mam pewność, że klimatyzacja w tym roku będzie tańsza? Bo choć z powodu pandemii więcej czasu przebywam w domu, to pogoda jest znacznie bardziej łaskawa. I klimatyzacji nie trzeba było uruchamiać zbyt często.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vkkjp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vkkjp