Kłody pod nogi dla pracujących samotnych matek
Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci.
01.12.2010 | aktual.: 01.12.2010 11:51
Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć od 1 stycznia 2011 r. VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Rozwiązanie takie przewiduje opublikowany we wtorek przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 7 proc. obecnie do 23 proc. (zgodnie z ustawą okołobudżetową podstawowa stawka VAT ma wzrosnąć 1 stycznia 2011 r. z 22 proc. do 23 proc.).
MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że musi wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7 proc. w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE. Według MF niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla Polski.
"Stoimy przed koniecznością wykonania wyroku poprzez wprowadzenie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Brak podjęcia tych kroków, może skutkować nałożeniem przez KE ryczałtu lub kary pieniężnej albo obu tych kar łącznie" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.
Dodała, że w przypadku Polski okresowa kara pieniężna, naliczana za każdy dzień trwania naruszenia prawa UE, wynosi od 4,5 tys. do 270 tys. euro, a minimalna kwota ryczałtu wynosi obecnie 4 mln 163 tys. euro.
"Ryzyko sankcji jest duże - karę za niewykonanie wyroku zapłaciła np. Francja w sprawie dotyczącej polityki rybołówstwa. Ryczałt wyniósł wtedy 20 mln euro, a okresowa kara pieniężna ok. 57 mln euro za każde pół roku, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do dnia usunięcia naruszenia" - wyjaśniła.
Pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Trybunał odrzucił polską argumentację, że stosowanie niższej stawki ma na celu stymulowanie przyrostu naturalnego i przyczynia się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.
KE w lutym 2009 r. roku pozwała Polskę do Trybunału, twierdząc, że unijne prawo nie zezwala na stosowanie obniżonej stawki w wysokości 7 proc., zamiast podstawowej w wysokości 22 proc. Jej zdaniem - zgodnie z unijną dyrektywą VAT z 2006 r. - obniżoną stawkę można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług, a ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują w unijnych wykazach.
Przygotowany przez MF projekt zakłada także odstąpienie od zakazu odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, gdy zapłata dokonywana jest na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. rajach podatkowych.
Ponadto projekt zawiera przepisy dotyczące m.in. ułatwień w rozliczaniu podatku związanego z importem towarów przesyłanych następnie za granicę. Przewiduje też nowe zasady w zakresie rozliczania podatku przy obrocie złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych. Regulacje te mają na celu walkę z nadużyciami podatkowymi w obrocie niektórymi towarami czy prawami.
(PAP)