Kluczowa dla ratingu Polski jest konsolidacja fiskalna, OFE to tylko jej element - Fitch

17.02. Warszawa (PAP) - Kluczowe dla ratingu Polski jest przeprowadzenie szerokiego programu konsolidacji fiskalnej, a planowana przez rząd reforma systemu emerytalnego jest tylko...

17.02. Warszawa (PAP) - Kluczowe dla ratingu Polski jest przeprowadzenie szerokiego programu konsolidacji fiskalnej, a planowana przez rząd reforma systemu emerytalnego jest tylko jednym z jego elementów - ocenia dla PAP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska. Dodał, że zmiana ratingu Polski w ciągu najbliższych kilku bądź kilkunastu miesięcy jest bardzo mało prawdopodobna.

"Zawsze zwracaliśmy uwagę, że zwłaszcza w długiej perspektywie reforma emerytalna jest mocną stroną polskich finansów publicznych. Obecnie trwa dyskusja o tym jak zmienić system i nie ma pewności, w jakiej formie ostatecznie te zmiany wejdą w życie" - powiedział PAP Kowalski.

"Z punktu widzenia naszego ratingu dla Polski, kluczową kwestią jest wprowadzenie w życie kompleksowego programu konsolidacji finansów publicznych i ewentualną reformę systemu emerytalnego należy traktować jako jeden z elementów takiego programu. Perspektywa naszego ratingu jest stabilna, co oznacza, że zmiany w najbliższych kilku, kilkunastu miesiącach są bardzo mało prawdopodobne" - dodał.

W środę agencja ratingowa Moody's podała, że implikacje zmian w systemie emerytalnym dla ratingu rządowych obligacji są "zasadniczo neutralne", jednak z pewnym nachyleniem w dół, przy czym negatywne konsekwencje są niewielkie i same w sobie nie powinny stać się przyczyną zmiany ratingu.

Fitch Ratings utrzymuje długoterminowy rating Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-", a w walucie krajowej na poziomie "A". Perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna.

Agencja utrzymuje także, krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "F2", a pułap krajowy na poziomie "AA-".

Premier Donald Tusk zapowiedział pod koniec ubiegłego roku, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Rząd chce aby zmiany ustawowe w tej sprawie weszły w życie od 1 kwietnia br.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)