Trwa ładowanie...
zus

Kluza: pomysł ministerstwa pracy nie był konsultowany

Pomysł ministerstwa pracy na wypłaty emerytur
z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) nie był konsultowany z
Komisją Nadzoru Finansowego (KNF). Komisja przedstawi swoje
stanowisko w lutym br. - poinformował w poniedziałek na
konferencji przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

Share
Kluza: pomysł ministerstwa pracy nie był konsultowany
Źródło: WP.PL
d3hisx4

W grudniu ub.r. ministerstwo pracy przedstawiło założenia do ustawy, według których środki zgromadzone przez OFE miałyby trafić do ZUS, który następnie wypłacałby emerytury z II filara. Pomysł ten został skrytykowany przez twórców reformy emerytalnej i same OFE.
_ Pomysł, który został przedstawiony ostatnio przez ministerstwo pracy, powstał dość nagle. Nie było to na pewno wcześniej ze mną konsultowane _ - powiedział Kluza.

KNF nadzoruje m.in. rynek OFE. W 2009 r. powinny rozpocząć się pierwsze wypłaty emerytur ze zreformowanego systemu emerytalnego, jednak dotychczas nie ma ustawy określającej, w jaki sposób emerytury z części składki inwestowanej przez OFE powinny być wypłacane.

Tymczasem według założeń zawartych jeszcze w ustawie o funduszach emerytalnych z 1997 r., emerytury z OFE miały wypłacać "zakłady ubezpieczeń emerytalnych", czyli prywatne spółki specjalizujące się w takiej działalności.

d3hisx4

_ Z punktu widzenia instytucji nadzorczej nie jest optymalne, aby ZUS sprawował nadzór nad takimi czynnościami; nadzór finansowy o wiele lepiej nadzoruje instytucje, jakimi są OFE, natomiast nie ma możliwości nadzorowania ZUS. Sam nadzór ZUS nad sobą nie jest czymś optymalnym, jak również nadzór ministerstwa pracy nad ZUS też może budzić pewne wątpliwości _ - dodał Kluza.

W związku z tym KNF przygotuje własne analizy kwestii wypłat emerytur z OFE. _ Ponieważ sprawa jest ważna, oceniam, że analiza będzie wykonywana ok. sześć tygodni _ - dodał Kluza. Merytoryczne stanowisko KNF ma być gotowe w lutym. Kluza nie określił dokładniejszego terminu.

Kluza powiedział, pytany czy KNF będzie się kierować interesem klientów OFE czy interesem budżetu, że KNF będzie kierować się "bezpieczeństwem". Ma chodzić o to, by system był wypłacalny, a ryzyka zewnętrzne zostały zminimalizowane. _ Elementem, który zapewnia minimalizowanie ryzyk zewnętrznych, przynajmniej ze statystycznego punktu widzenia, jest dywersyfikacja. I kolejna kwestia - jest to kwestia interesu klienta _ - zaznaczył.

Kluza ocenił też w poniedziałek sto dni swojego urzędowania na stanowisku szefa KNF. _ Urząd przeszedł pomyślnie test organizacyjny _ - uznał.

Zapowiedział, że KNF będzie aktywnie współpracować z nadzorowanymi podmiotami w przygotowywaniu regulacji ich dotyczących. Poinformował, że Komisja zwróciła się już do Ministerstwa Finansów w sprawie objęcia nadzorem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Dotychczas z MF nie ma odpowiedzi w tej kwestii.

d3hisx4

Podziel się opinią

Share
d3hisx4
d3hisx4