Trwa ładowanie...
d1uzjgk

KNF notyfikowała prospekt emisyjny Inter RAO Lietuva (aktl.)

...

d1uzjgk
d1uzjgk

Dochodzi informacja o dacie publikacji prospektu #

23.11. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego notyfikowała w piątek prospekt emisyjny spółki Inter RAO Lietuva - podała KNF na stronach internetowych.

Prospekt emisyjny Inter RAO Lietuva, zgodnie z informacji przekazanymi PAP przez źródło rynkowe, opublikowany będzie we wtorek.

Prospekt emisyjny spółki został wcześniej zatwierdzony przez Litewski Bank Centralny.

Działająca na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich grupa Inter RAO Lietuva planuje przeprowadzić publiczną ofertę akcji na Litwie i w Polsce oraz chce zadebiutować na GPW.

d1uzjgk

Działalność grupy Inter RAO Lietuva obejmuje handel energią elektryczną na giełdach na Litwie i w Estonii, sprzedaż energii odbiorcom końcowym na Litwie i Łotwie oraz wytwarzanie energii w jednej z największych farm wiatrowych na Litwie.

Udział spółki w obrotach na giełdzie energii na Litwie wyniósł w 2011 roku 44 proc.

W 2011 roku wolumen obrotu energią Inter RAO Lietuva wyniósł 5 866 GWh, z czego na sprzedaż na Litwie przypadało 4 089 GWh, na Łotwie 1 564 GWh, a w Estonii 213 GWh. W 2010 roku wolumen obrotu wyniósł 5 446 GWh, co oznacza, że wolumen wzrósł o 7,7 proc.

Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom końcowym na Łotwie w pierwszej połowie 2012 roku, a na Litwie w lipcu 2012 roku.

d1uzjgk

Spółka planuje rozszerzyć działalność o polski rynek energetyczny. We wrześniu 2012 roku powołano spółkę IRL Polska, która w 2013 roku planuje rozpocząć obrót energią.

Od połowy 2011 roku Inter RAO Lietuva jest również obecna w segmencie wytwarzania energii. Grupa przejęła farmę wiatrową zlokalizowaną koło Vydmantai na zachodzie Litwy. Moc farmy wiatrowej wynosi 30 MW.

W pierwszej połowie 2012 roku przychody spółki wynosiły 453 mln LTL (ok. 544 mln zł), czyli wzrosły 8 proc. rdr. Zysk netto w tym okresie spadł o 1,3 proc. do 30,8 mln LTL (ok. 37 mln zł). W całym 2011 roku przychody wyniosły 919 mln LTL (ok. 1,1 mld zł), a zysk netto 61,2 mln LTL (ok. 70,9 mln zł).

Obecnie większościowym akcjonariuszem Inter RAO Lietuva, kontrolującym 51 proc. akcji, jest RAO Nordic OY, fińska spółka zależna Inter RAO UES, rosyjskiego producenta energii. Pozostałe 49 proc. akcji spółki jest w posiadaniu litewskiej firm inwestycyjnej Scaent Baltic.

Oferującym jest Orion Securities, a Baker & McKenzie i LAWIN są doradcami prawnymi. (PAP)

gsu/ pr/ jtt/

d1uzjgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzjgk