KNF odmówiła zatwierdzenia prezesów siedmiu SKOK-ów (aktl.)
#
dochodzą komentarze rzecznika Kasy Krajowej SKOK oraz rzecznika Kasy Stefczyka
26.08.2014 18:35
#
26.08. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała po wtorkowym posiedzeniu, że jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia prezesów siedmiu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Według KNF, jest to skutek dotychczasowego sposobu zarządzania kasami.
Komisja poinformowała w komunikacie, że chodzi o prezesów SKOK w Wołominie, SKOK "Jaworzno", SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego, SKOK "Jowisz", SKOK im. Unii Lubelskiej, SKOK im. Franciszka Stefczyka oraz SKOK "Kujawiak".
Jako powód podano brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą, co łamie jeden z wymogów zapisanych w ustawie o kasach.
"Ustalenie braku rękojmi jest konsekwencją dotychczasowego sposobu zarządzania kasami przez te osoby. Prezesi ponoszą odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację kas oraz nieprawidłowości w ich działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcje KNF" - podkreślono w komunikacie.
Dodano, że Komisja brała pod uwagę też m.in. ocenę zdolności prezesów do skutecznej realizacji działań naprawczych oraz zapewnienia właściwego zarządzania i rozwoju kasy w przyszłości.
We wtorkowym komunikacie KNF podała, że aktualnie 42 z 52 kas są zobowiązane do realizacji programu postępowania naprawczego, a w przypadku 23 SKOK-ów KNF prowadzi postępowania w przedmiocie ustanowienia w kasie zarządcy komisarycznego.
Rzecznik Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski odnosząc się do wtorkowego komunikatu KNF poinformował, że Kasa Krajowa wyraża stanowczy protest wobec działań "tego państwowego organu skierowanych przeciwko twórcom systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".
"Kasa Krajowa podtrzymuje swoje stanowisko, które było prezentowane KNF w toku postępowań administracyjnych o zatwierdzenie prezesów" - podkreślił.
"Rzekome zastrzeżenia do prezesów SKOK, o których informuje KNF, oparte są na przesłankach czysto uznaniowych. Tego typu decyzje Komisji, to spełnianie się jednego z punktów scenariusza, który Kasa Krajowa przewidywała przed kilku laty, a który dotyczy wyeliminowania ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jego założycieli, którzy z powodzeniem przez ponad 20 lat rozwijali Kasy" - dodał.
W ocenie Dunajskiego działania KNF wpisują się w scenariusz dążenia do zmarginalizowania roli SKOK-ów. "W związku z tymi i wcześniejszymi działaniami KNF Kasa Krajowa podejmuje i będzie podejmować wszelkie środki przewidziane w prawie - zarówno w Polsce, jak i poza granicami - broniące system SKOK przed podobnymi działaniami" - wskazał.
W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Kasy Stefczyka Dawid Adamski. "Pragniemy przypomnieć, iż według danych przekazanych KNF, zysk Kasy Stefczyka po pierwszym półroczu 2014 r., przekroczył 15 mln zł, co było istotnym wzrostem w stosunku do wyników zanotowanych po pierwszym kwartale. Współczynnik wypłacalności Kasy stale utrzymuje się na poziomie przekraczającym wymóg ustawowy" - wskazał.
"Biorąc pod uwagę wyniki finansowe Kasy Stefczyka (...) trudno nie odnieść wrażenia, iż KNF podejmowała decyzję nie tyle na podstawie kwestii merytorycznych, ile kierując się aspektami politycznymi. Warto przypomnieć, iż Kasa Stefczyka od ponad dwóch dekad stanowi coraz silniejszą konkurencję dla zdominowanych przez obcy kapitał banków komercyjnych" - dodał.
Adamski zaznaczył jednocześnie, że decyzja nadzorcy "nie zaważy w żaden sposób na funkcjonowaniu Kasy Stefczyka".
Na początku sierpnia Komisja odmówiła zatwierdzenia prezesów pięciu innych SKOK-ów. Chodziło o SKOK im. Stanisława Adamskiego, Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Wielkopolskiej SKOK, SKOK "Wybrzeże", a także SKOK Piast. Jako powód również podała brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą.
Z opublikowanych przez Komisję przed miesiącem danych wynika, że na koniec pierwszego kwartału br. sektor SKOK odnotował stratę w wysokości 8,5 mln zł. Duży wpływ na to miała pogarszająca się jakość ich portfela kredytowego. Zysk wykazało 35 na 55 działających kas.
W dokumencie wskazano też, że w pierwszym kwartale tego roku 34 proc. portfela SKOK-ów stanowiły przeterminowane kredyty i pożyczki, czyli takie, które mają co najmniej jednodniowe opóźnienie w płatności. Zaznaczono, że mimo dużej skali restrukturyzacji należności (13,9 proc. portfela kredytowego) i w efekcie zaliczania ich do obsługiwanych terminowo, w pierwszych trzech miesiącach roku wartość kredytów przeterminowanych wzrosła o ponad 15 proc.