KNF rekomenduje bankom zasady dot. sposobu ujmowania w przychodach prowizji ubezpiecz.

08.04. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom stosowanie określonych zasad w polityce rachunkowości, dotyczących sposobu ujmowania w przychodach...

08.04. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom stosowanie określonych zasad w polityce rachunkowości, dotyczących sposobu ujmowania w przychodach prowizji ubezpieczeniowych - poinformowała w poniedziałek Komisja w liście skierowanym do prezesów banków.

"Analiza stanu faktycznego w zakresie istniejących w sektorze bankowym modeli bancassurance wskazuje m.in. na niejednolite podejście banków do ujmowania w przychodach wynagrodzeń z tytułu ubezpieczeń. Zidentyfikowano przypadki zawyżania wyniku finansowego spowodowane nieprawidłowym rozliczaniem prowizji ubezpieczeniowych" - napisał w liście Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

"(...) Banki sporządzające sprawozdania finansowe na podstawie MSR/MSSF są zobowiązane do rozpoznawania przychodów w wyniku finansowym zgodnie z MSR 18. Uznajemy, że banki sporządzające sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości nie powinny ujmować przychodów z tytułu usług ubezpieczenia w sposób odmienny od tego, który reguluje MSR 18" - dodano.

KNF podał, że jeśli bank działa jedynie w roli agenta ubezpieczającego, to prowizje ubezpieczeniowe otrzymane lub należne, które nie wymagają od banku działającego w roli agenta świadczenia dalszych usług, należy ujmować jako przychody w dniu rozpoczęcia lub odnowienia polis ubezpieczeniowych.

"Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że bank będzie zobowiązany do świadczenia dalszych usług w okresie ważności polisy, to prowizja lub jej część powinna być rozliczana w czasie przez cały okres ważności polisy" - napisano w liście.

Z kolei banki zawierające jednocześnie dwie transakcje (umowę kredytu i umowę ubezpieczenia) są zobowiązane do ujmowania przychodów zgodnie przepisami MSR 18.

"Wynagrodzenia z tytułu ubezpieczeń, które są integralnie związane z umową kredytu należy zakwalifikować do przypadku pierwszego tj. prowizji przygotowawczych z tytułu udzielenia kredytu. Wszelkie opłaty integralnie związane z instrumentem finansowym (umową kredytową) stanowią element efektywnej stopy procentowej" - napisano w liście. (PAP)

seb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
bankiusługigiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)