Trwa ładowanie...
skok
+1
02-08-2013 16:25

KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK-u Wspólnota w Gdańsku

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła na posiedzeniu 1 sierpnia br. zarząd komisaryczny w SKOK-u Wspólnota w Gdańsku - poinformowała KNF na swojej stronie internetowej. Decyzja weszła w życie w piątek, kiedy doręczono ją zarządowi Kasy.

KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK-u Wspólnota w GdańskuŹródło: Kasa Wspólnota
dthlgiw
dthlgiw

"Na zarządcę komisarycznego w SKOK Wspólnota została powołana Pani Małgorzata Żymierska, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, w tym w zakresie prowadzenia procesów restrukturyzacji banków o trudnej sytuacji ekonomiczno - finansowej" - wskazano w komunikacie KNF.

Dodano, że celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia SKOK-u poprzez zwiększenie jej siły kapitałowej, wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację jej sytuacji finansowej przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego.

"To istotne, bo jak do tej pory SKOK Wspólnota nie podjął efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji" - stwierdzono.

KNF zaznaczyła, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpłynie na sposób obsługi członków SKOK-u, a kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie.

dthlgiw

"Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu" - wskazano. Dodano, że na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie.

W komunikacie Komisji podkreślono, że w mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK-u.

Regulator poinformował też, że zarządca komisaryczny został zobowiązany do opracowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków SKOK-u. "Zarządca komisaryczny będzie kierować realizacją programu oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą Kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych. Zarządcę komisarycznego ustanowiono na czas realizacji w Kasie programu postępowania naprawczego" - dodano.

W komunikacie podano, że państwowy nadzór KNF nad systemem SKOK-ów sprawowany jest na podstawie ustawy o SKOK-ach, która weszła w życie w dniu 27 października 2012 r. oraz jej nowelizacji, która obowiązuje od 12 czerwca 2013 r. "Działania KNF od momentu objęcia kas nadzorem zmierzają do uporządkowania sytuacji zastanej w systemie SKOK" - stwierdzono.

Pod koniec lipca br. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK-u im. Św. Jana z Kęt w Rumii. Jak wskazywał wówczas Regulator, powodem było nie podjęcie przez Kasę efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji.

dthlgiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dthlgiw