Trwa ładowanie...
d3wdrxo

KNF zaleciła GNB utrzymywanie 2,03 pkt proc. dodatkowego wymogu kapitałowego

Warszawa, 26.10.2015 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła Getin Noble Bankowi utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na poziomie 2,03 pkt proc. w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych, podał bank.

Share
d3wdrxo

"Komisja zaleciła utrzymywanie przez bank funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na poziomie 2,03 pkt proc. w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, który powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier1 (co odpowiada 1,52 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że minimalne współczynniki kapitałowe banku uwzględniające dodatkowy wymóg kapitałowy rekomendowane przez Komisję wynoszą:
T1=9+1,52=10,52%
TCR=12+2,03=14,03%

Zalecenie to powinno być przez bank respektowane od daty jego otrzymania do odwołania - tzn. do czasu, kiedy Komisja uzna - na podstawie analiz i oceny nadzorczej - że ryzyko związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, będące powodem nałożenia na bank dodatkowego wymogu kapitałowego uległo istotnej zmianie, podano także.

d3wdrxo

"Komisja zaleciła również opracowanie i przekazanie przez bank planu działań mających na celu osiągnięcie wymaganych poziomów współczynników kapitałowych nie później niż wg stanu na koniec czerwca 2016 r. z uwzględnieniem ich poziomów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r." - czytamy dalej.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany bezpośrednio i pośrednio przez Leszka Czarneckiego.

(ISBnews)

d3wdrxo

Podziel się opinią

Share
d3wdrxo
d3wdrxo