Trwa ładowanie...
d2qs0b5
d2qs0b5

Kolejna manifestacja przed siedzibą JSW (aktl.)

#
dochodzi m.in. informacja o środowej demonstracji przed siedzibą JSW
#
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qs0b5

04.02. Katowice (PAP) - Kolejna demonstracja przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgromadziła w środę rano co najmniej dwa tysiące osób - przede wszystkim górników pod flagami związków zawodowych. Choć wybuchały petardy i wyły syreny, do godz. 10.30 było tam stosunkowo spokojnie.

Protestujący mieli ze sobą transparenty organizacji związkowych - regionalnych i zakładowych. Krzyczeli pod adresem władz JSW "złodzieje, złodzieje" i - również niecenzuralnie - domagali się odejścia prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. Przed siedzibą JSW do ew. reakcji przygotowały się oddziały policji - wokół stało kilkadziesiąt policyjnych wozów i armatka wodna.

Kilkanaście godzin wcześniej, we wtorek wieczorem, uczestnicy innej demonstracji kilkakrotnie próbowali wedrzeć się do budynku spółki, atakując ochraniających go policjantów. Wiele z tych osób było agresywnych i nietrzeźwych, niektórzy zasłaniali twarze; część miała na sobie barwy klubowe. Użyto broni gładkolufowej oraz gazu. Byli poszkodowani, również wśród funkcjonariuszy, choć według policji "bez bardzo poważnych obrażeń".

d2qs0b5

Jak poinformował w środę zespół prasowy śląskiej policji, do środowego przedpołudnia zatrzymano piętnastu chuliganów. Mają usłyszeć zarzuty związane z atakowaniem policjantów i niszczeniem mienia. Lekko uszkodzone zostały trzy radiowozy, uszkodzone zostało też wejście do siedziby JSW.

Związkowcy apelowali, aby nie utożsamiać wieczornych starć przed spółką z ich akcją protestacyjno-strajkową. Sugerowali, że była to niezależna od nich inicjatywa mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic. Zapraszali na organizowaną przez nich demonstrację w środę o godz. 10. Przygotowali ją przed kolejną turą rozmów, która ma rozpocząć się o godz. 13.

W środę, w ósmej dobie strajku, górnicy JSW rozpoczęli też podziemne protesty w kopalniach. Według związkowców w każdej kopalni spółki podziemny protest podjęło po kilkadziesiąt osób. Dotychczasowy strajk polegał na wstrzymaniu wydobycia i pozostawaniu górników w godzinach pracy na powierzchni. Na dół zjeżdżały tylko służby utrzymania ruchu zakładów.

Według przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego JSW, zaostrzenie strajku to reakcja załóg na brak efektów nocnej rundy rozmów między związkami, a reprezentantami zarządu i rady nadzorczej spółki. Zasadniczym postulatem strajkujących jest odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Ich zdaniem to on jest głównym winowajcą trudnej sytuacji finansowej spółki i zaostrzającego się strajku.

d2qs0b5

Wiceprzewodniczący Solidarności w spółce Roman Brudziński sygnalizował, że załogi są gotowe na ustępstwa, na zmiany organizacyjne, a nawet na zaciśnięcie pasa, aby ratować kopalnie. "Ale pod jednym zasadniczym warunkiem: bez tego prezesa" - zaznaczył. Wskazał też, że załogi są gotowe na szybkie odpracowanie strat - będących następstwem trwającej już ponad tydzień przerwy w wydobyciu.

Ostatnie nocne rozmowy, z udziałem mediatora, byłego ministra pracy Longina Komołowskiego, trwały ok. sześciu godzin i zakończyły w środę nad ranem. Komołowski zapowiedział m.in., że w środę po południu zarząd przedstawi kolejne informacje uwzględniające wcześniejszą dyskusję. Wyraził nadzieję, że potem zacznie już powstawać "jakiś kształt porozumienia".

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. Pierwsze rozmowy związków i zarządu spółki z udziałem mediatora rozpoczęły się w poniedziałek.

d2qs0b5

Podziel się opinią

Share
d2qs0b5
d2qs0b5