Kolejna obniżka stóp NBP w III; marcowa obniżka może być ostatnia - Pekao SA (opinia)
08.02. Warszawa (PAP) - RPP w marcu zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp o 25 pb, po czym zrobi przerwę w cyklu - oceniają ekonomiści z Pekao SA. Coraz wyraźniejsze symptomy...
08.02. Warszawa (PAP) - RPP w marcu zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp o 25 pb, po czym zrobi przerwę w cyklu - oceniają ekonomiści z Pekao SA. Coraz wyraźniejsze symptomy poprawy sytuacji gospodarczej oraz możliwe odwrócenie spadkowego trendu inflacji w drugim półroczu mogą oznaczać, że marcowa obniżka będzie ostatnią.
"Oceniamy, że w marcu, po zapoznaniu się z wynikami nowej projekcji inflacyjnej, RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 pb" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z Pekao SA.
"Nowy raport o inflacji pokaże prawdopodobnie niższą prognozowaną ścieżkę inflacji niż projekcja z listopada ubiegłego roku. Według naszych szacunków inflacja w styczniu osiągnęła poziom 1,9 proc. rdr, a w czerwcu może spaść poniżej dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego NBP. Szybkie tempo spadku inflacji w ostatnich miesiącach sprawiło, że stopa procentowa NBP w ujęciu realnym wzrosła, pomimo złagodzenia polityki monetarnej przez RPP" - dodali.
"Uważamy, że po obniżeniu stopy referencyjnej do 3,50 proc. w marcu, RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek stóp procentowych. Coraz wyraźniejsze symptomy poprawy sytuacji gospodarczej oraz możliwe odwrócenie spadkowego trendu inflacji w drugim półroczu, mogą oznaczać, że Rada zakończy cykl obniżek stóp w marcu" - oceniają ekonomiści z Pekao SA.
INFLACJA
Zdaniem ekonomistów z Pekao SA inflacja CPI w styczniu obniżyła się do 1,9 proc. rdr.
"Spodziewamy się inflacji CPI w styczniu na poziomie 0,2 proc. mdm i 1,9 proc. rdr. Oczekujemy spadku dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych do 3,1 proc. rdr z 4,3 proc. rdr miesiąc wcześniej oraz cen transportu do -0,6 proc. rdr z 1,2 proc. rdr w grudniu ubiegłego roku. Ponadto oczekujemy obniżenia dynamiki cen w kategorii +użytkowanie mieszkania i nośniki energii+. Prognozujemy wzrost dynamiki cen w kategorii +zdrowie+ do 2,8 proc. rdr z -0,2 proc. rdr w grudniu" - napisali.
"Oczekujemy inflacji PPI na poziomie 0,6 proc. mdm i -0,6 proc. rdr. Wzrost wiąże się przede wszystkim z wyższymi cenami surowców oraz lekkim osłabieniem złotego" - dodali.
Ekonomiści z Pekao SA oceniają, że w pierwszej połowie roku inflacja będzie się stopniowo obniżać i w czerwcu będzie nieco poniżej dolnego ograniczenia przedziału celu inflacyjnego NBP.
"W naszej ocenie inflacja może zacząć wzrastać w drugiej połowie br. Uważamy, że zagrożenie dla inflacji w drugim półroczu stanowią ceny żywności oraz surowców" - napisali.
"Oczekujemy stopniowego spadku inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) w kolejnych miesiącach z uwagi na niski popyt konsumpcyjny oraz brak presji płacowej. Prognozujemy, że inflacja PPI będzie rosnąć z uwagi na prawdopodobny wzrost cen surowców na świecie. Wzrost PPI może nasilić się w drugim półroczu" - dodali.(PAP)
jba/ osz/