Trwa ładowanie...
d3oh0ll

Kolejna szansa dla polskiego wynalazku? Nowe zastosowanie grafenu

W 2011 roku polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania najlepszej jakości grafenu – materiału uznawanego za kluczowy dla rozwoju techniki. Od tego czasu na całym świecie trwają poszukiwania sposobów, jak ten wynalazek wykorzystać w praktyce. Najnowszy pomysł przedstawili Szwajcarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejna szansa dla polskiego wynalazku? Nowe zastosowanie grafenu
(Wikipedia/lic. CC)
d3oh0ll

W 2011 roku polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania najlepszej jakości grafenu - materiału uznawanego za kluczowy dla rozwoju techniki. Od tego czasu na całym świecie trwają poszukiwania sposobów, jak ten wynalazek wykorzystać w praktyce. Najnowszy pomysł przedstawili Szwajcarzy.

Politechnika Lozańska poinformowała, że jej pracownicy wpadli na trop niezwykle przydatnej właściwości grafenu. Ich badania dowiodły, że materiał wzmacnia moc światła słonecznego, konwertując jeden foton na kilka elektronów. Krótko mówiąc - dzięki użyciu grafenu wielokrotnie zwiększy się moc baterii słonecznych.

- Grafen może zostać wykorzystany do konstrukcji wysokoefektywnych systemów konwersji światła na prąd elektryczny - opowiada jeden z badaczy, Marco Griori.

d3oh0ll

Jak podkreślają szwajcarscy naukowcy, ogniwa na bazie grafenu mogłyby pochłaniać światło słoneczne z całego spektrum widma i z mniejszymi stratami niż ma to miejsce w obecnie stosowanych systemach.

A czym dokładnie jest grafen? To płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Badania nad nią trwają od 60 lat, ale przełom nastąpił dopiero w 2011 roku, gdy Polacy opracowali technologię pozyskiwania dużych fragmentów grafenu najwyższej jakości.

d3oh0ll

Podziel się opinią

Share
d3oh0ll
d3oh0ll