Kolejna szansa dla polskiego wynalazku? Nowe zastosowanie grafenu

W 2011 roku polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania najlepszej jakości grafenu – materiału uznawanego za kluczowy dla rozwoju techniki. Od tego czasu na całym świecie trwają poszukiwania sposobów, jak ten wynalazek wykorzystać w praktyce. Najnowszy pomysł przedstawili Szwajcarzy.

Kolejna szansa dla polskiego wynalazku? Nowe zastosowanie grafenu
Źródło zdjęć: © Wikipedia/lic. CC

W 2011 roku polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania najlepszej jakości grafenu - materiału uznawanego za kluczowy dla rozwoju techniki. Od tego czasu na całym świecie trwają poszukiwania sposobów, jak ten wynalazek wykorzystać w praktyce. Najnowszy pomysł przedstawili Szwajcarzy.

Politechnika Lozańska poinformowała, że jej pracownicy wpadli na trop niezwykle przydatnej właściwości grafenu. Ich badania dowiodły, że materiał wzmacnia moc światła słonecznego, konwertując jeden foton na kilka elektronów. Krótko mówiąc - dzięki użyciu grafenu wielokrotnie zwiększy się moc baterii słonecznych.

- Grafen może zostać wykorzystany do konstrukcji wysokoefektywnych systemów konwersji światła na prąd elektryczny - opowiada jeden z badaczy, Marco Griori.

Jak podkreślają szwajcarscy naukowcy, ogniwa na bazie grafenu mogłyby pochłaniać światło słoneczne z całego spektrum widma i z mniejszymi stratami niż ma to miejsce w obecnie stosowanych systemach.

A czym dokładnie jest grafen? To płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Badania nad nią trwają od 60 lat, ale przełom nastąpił dopiero w 2011 roku, gdy Polacy opracowali technologię pozyskiwania dużych fragmentów grafenu najwyższej jakości.

grafenenergia słonecznaprzemysł

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (194)